BRAWO! PiS chce zlikwidować finansowe przywileje sędziów Trybunału Konstytucyjnego!

2
24218

Klub PiS szykuje kolejny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Tym razem posłowie chcą ograniczyć przywileje sędziów Trybunału, m.in. pozbawić ich uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

Według nieoficjalnych informacji, w kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy. Działacze  partii rządzącej regulację określają mianem „debizantyzującej” Trybunał Konstytucyjny.

Projektowane zapisy mają wprowadzać zasadę, że obecni i przyszli sędziowie Trybunału nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku. Co więcej, sędziowie zasiadający w TK będą pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.

Projekt idzie dalej, bo ma pozbawiać sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów oraz ma likwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych. Zmiany mają wpisywać się w „koncepcję taniego państwa”.

W 2014 roku na pensje pracowników TK poszło niemal 16 mln zł. Najbardziej opłacani są sami sędziowie – dostają po około 19 tys. zł. Na konto przewodniczącego wpływa miesiąc w miesiąc niemal 23 tys. zł.

Sędzia Trybunału na emeryturę może przejść już po zakończeniu 9-letniej kadencji i wynosi 75 proc. ostatniej pensji – około 14 tys. zł. 

Za: pch24.pl, źródło: wpolityce.pl, niezalezna.pl

Komentarze:

komentarzy