Człowiek, który podpalił kukłę Żyda dostał 10 miesięcy więzienia. Ile dostanie reżyser „Klątwy” z Teatru Powszechnego?

3
30236

Wyrok 10 miesięcy bezwzględnego więzienia usłyszał Piotr R. za to, że na wrocławskim rynku spalił kukłę symbolizującą Żyda. W kontekście tego wyroku zasadnym jest zadanie pozornie przewrotnego pytania: czy do odpowiedzialności karnej będzie pociągnięty reżyser kontrowersyjnej „Klątwy”? Wszak jego „artystyczna wizja” mogła naruszyć uczucia co najmniej porównywalnej ilości osób, co spalenie kukły Żyda, a dodatkowo może być interpretowana jako nawoływanie do nienawiści wobec określonych grup. Czy sprawa ta będzie testem na sprawiedliwość i równość wobec prawa?

Przypomnijmy – Piotr R. w listopadzie 2015 roku na wrocławskim rynku spalił kukłę, która miała symbolizować Żyda. Rok później usłyszał za ten czyn wyrok – 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że czyn ten miał wysoką społeczną szkodliwość, a co za tym idzie, kara musiała być surowa.

ZOBACZ: WYROK sądu w Szczecinie, można bezkarnie znieważać znak Polski Walczącej: Skandaliczny wyrok szczecińskiego sądu! Można bezkarnie znieważać znak Polski Walczącej!?

Pomijam dywagację na temat tego, czy wyrok na Piotra R. był zbyt surowy, czy też adekwatny do tego co zrobił. Fakt jest taki, że dostał 10 miesięcy więzienia. I w kontekście tego powinniśmy rozpatrywać sprawę kontrowersyjnego spektaklu pt. „Klątwa”, którego reżyserem jest Oliver Frljic. Okazuje się bowiem, że pod płaszczykiem „artystycznej wizji” można przemycić wiele nienawiści i pogardy. Wystawiany w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl jest jawnym naruszeniem uczuć i przekonań co najmniej porównywalnej ilości osób, które zostały urażone spaleniem kukły Żyda na wrocławskim rynku. Nie bez znaczenia jest również interpretowane jako nawoływanie do nienawiści organizowanie zbiórki pieniędzy niezbędnych do przeprowadzenia zabójstwa Jarosława Kaczyńskiego.

Wiemy już, że prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo w sprawie „Klątwy”. Powstaje pytanie – jeśli do sądu trafi akt oskarżenia, to czy odpowiedzialny za sztukę reżyser zostanie skazany? Czy sąd będzie się kierował takimi samymi przesłankami, co w przypadku równie ohydnego performance, kiedy palono kukłę symbolizującą Żyda?

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy