Czy ruch bezwizowy z UE zakończy ukraiński potop w Polsce?

1
9852

Parlament Europejski zdecydował, że od czerwca Ukraińcy zyskają przywilej ruchu bezwizowego z krajami UE. Jeśli potwierdzi to Rada Europy będzie to oznaczało, że od czerwca każdy Ukrainiec, który chce wyjechać na Zachód będzie mógł to uczynić bez konieczności wizyty w konsulacie kraju docelowego.

Tym samym otwiera się szansa, że ponad milion Ukraińców zaproszonych do Polski przez obecne władze rozpierzchnie się po Europie. Równie możliwe jest też to, że przyjedzie do nas następne kilka milionów obywatelintego upadłego kraju.

Oficjalnie Ukraińcy będą mogli przebywać w krajach Unii Europejskiej przez 90 dni i nie będą mogli tam legalnie pracować, ale każdy chyba wie jaka jest obecnie skala ukraińskiej szarej strefy w Polsce, na przykład w budownictwie. Można zatem podejrzewać, że zaniżający wzrost wynagrodzeń w Polsce Ukraińcy, będą postępowali tak samo w krajach zachodnich.

Niewiadomą pozostaje kwestia tego ilu przebywających w Polsce Ukraińców zdecyduje się na wyjazd z naszego kraju. Co prawda na zachodzie Europy zarobią znacznie lepiej niż w Polsce, ale pozostaje jeszcze bariera językowa, która z pewnością zniechęci wielu do zmiany miejsca pobytu.

Nie do przecenienia jest też kwestia geograficzna, ponieważ bardzo wielu przebywających w Polsce Ukraińców, jeździ często odwiedzać rodziny, wywożąc przy okazji na Ukrainę zarobione pieniądze. To mogą być bardzo ważne aspekt skłaniające do decyzji o pozostaniu u nas.

Jeśli ci imigranci zarobkowi będą rozumowali w ten sposób, nie tylko nie pozbedziemy się setek tysięcy przebywających u nas Ukraińców, ale zostaniemy zalani kolejnymi milionami chętnych do mieszkania w Polsce. Już teraz ukraińską mowę słychać praktycznie wszędzie, a może się to stać jeszcze powszechniejsze.

Tym samym decyzja Parlamentu Europejskiego, o ile zostanie podtrzymana przez Radę Europy, może nie tylko nie zakończyć ukrainizacji polskiego rynku pracy, czego obawiają się niektórzy rodzimi przedsiębiorcy, ale wręcz spowoduje eskalację tego procesu. Za: zmianynaziemi.pl

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

  1. Nie popadałbym w paranoje. Proces jest o wiele bardziej złożony i zależy od wielu różnych czynników. Zwykli Ukraińcy bardzo szybko opuszczą Polskę udając się na zachód, gdzie będą mogli lepiej zarobić. Z czasem będą starać się o azyl w związku z wojną w Donbasie, i zaczną ściągać swoje rodziny. Pozwolenie na poruszanie się do Europie dla Ukraińców ma też drugie dno. 1. Rynek taniej siły roboczej w Polsce już się wyczerpał. Kto miał wyjechać to wyjechał, reszta pozostanie w kraju. Trzeba więc znów szukać taniej siły roboczej, a Ukraina nadaje się do tego idealnie. 2. Ukraińcy mają być przeciwwagą dla napływających Arabów. 3. W niedalekiej przyszłości będą pracować legalnie na emerytury miejscowych i zasiłki dla muzułmanów. 4. Jest to kolejny etap mieszania rasowego Europejczyków. 5. Taki ubytek społeczeństwa osłabia państwo. 6. Z Ukrainy wyjadą resztki godziwych ludzi, pozostaną przesiąknięci nienawiścią banderowcy, których „dla dobra świata” będzie trzeba zlikwidować. 7. Ponieważ Polacy wynaradawiają się zbyt wolno, trzeba znaleźć inny przyczółek dla narodu wiadomego.
    To wszystko wyjaśni się w ciągu dwóch lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here