Dokument: Semper fidelis; o Lwowie

0
280

Dokument Aliny Czerniakowskiej o dawnym polskim Lwowie i ludziach, którzy zbierają pamiątki po nim. Semper fidelis − polski film dokumentalny z 1999 w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. Zapraszam: Piosenki Lwowskie.

Autorka filmu Alina Czerniakowska przedstawiła postać architekta i popularyzatora lwowskich zabytków Witolda Szolgini. Bohater dokumentu urodził się we Lwowie w 1923. Po II wojnie światowej został zmuszony do opuszczenia miasta. Zamieszkał w Warszawie. W swoich książkach przedstawiał życie lwowskie, jego kulturę i architekturę. W mieszkaniu Szolgini czuło się atmosferę lwowskiego Łyczakowa. Architekt i poeta zmarł w Warszawie w 1996. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W filmie wykorzystano materiały archiwalne Telewizji Polskiej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz z prywatnych zbiorów bohatera. Wykonawczynią utworu skrzypcowego była skrzypaczka Marzena Zawierska

Lwów zawsze wierny Tobie Polsko.

Komentarze:

komentarzy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDokument: Mama – o Mariannie Popiełuszko
Następny artykułDokument: Kibole jak Solidarność
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ