Film: Lista Pasażerów

0
217

Film Jana Pospieszalskiego i Ewy Stankiewicz: Lista Pasażerów

Lista pasażerów – film zrealizowany przez dokumentalistkę Ewę Stankiewicz oraz publicystę Jana Pospieszalskiego po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Dokument stanowi zapis rozmów z rodzinami 13 wybranych ofiar katastrofy, choć docelowym zamierzeniem twórców jest nakręcenie wspomnień bliskich wszystkich 96 pasażerów Tu-154. Intencją twórców było nie tylko złożenie wirtualnego pomnika ofiarom katastrofy, ale także pokazanie, z czym musiały się zmierzyć ich rodziny już po katastrofie.

Wypowiedziom bliskich ofiar towarzyszą prywatne zdjęcia i filmy, na których znani z oficjalnych sytuacji politycy pokazywani są w chwilach zabawy i wypoczynku, co zdaniem Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” daje ich obraz wyjątkowo ciepły i odmienny od tego, który znamy. Zdaniem Marzeny Nykiel z „Uważam Rze”, film to poruszająca opowieść o miłości, tęsknocie, marzeniach i boleśnie raniącej rzeczywistości, która jest jednocześnie świadectwem o cichych bohaterach, którzy wiernie wypełniając testament swoich ojców, pozostawili zobowiązanie wierności swoim dzieciom. (opis za wikipedią)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDokument: Grecja – Europejska Pięta Achillesa
Następny artykułDokument: Brudna Wojna o Cenne Kruszce
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.