Film z 1936 roku: Róża

0
219

Róża – polski film z 1936 roku, będący adaptacją dramatu Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem.

Fabuła: Trwa rewolucja 1905 roku. Jan Czarowic, rewolucjonista kocha się bez wzajemności w pięknej Krystynie. Wktróce bierze udział w zamachu na rosyjskiego generała. Jeden z towarzyszy aresztowany i szantażowany, zdradza pozostałych. Wkróce wszyscy bojownicy trafiają do rosyjskiego więzienia, gdzie poddani zostają torturom. Na pomoc przychodzi jednak Krystyna.

Toczy się walka z caratem, dojrzewa świadomość narodowa i społeczna. Wśród robotników ścierają się różne koncepcje walki – jedni występują tylko o polepszenie warunków pracy i życia, inni nawołują do zgody i wspólnej walki o niepodległość Polski. Jan Czarowic jest członkiem partii rewolucyjnej, jego brat Benedykt zajęty jest natomiast miłością do pięknej i niefrasobliwej Krystyny. I Jan ją kocha, lecz ona go odrzuca…

Powróć do działu: Filmy Przedwojenne

Komentarze:

komentarzy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFilm z 1935 roku: Rapsodia Bałtyku
Następny artykułFilm z 1936 roku: Będzie lepiej
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ