Finlandia: socjalistyczna głupota bez granic! bezwarunkowy dochód podstawowy 560 euro!

0
5608

Bezwarunkowy dochód podstawowy zyskuje coraz większą popularność. W wielu krajach rozważa się „rozdawanie” pieniędzy konkretnej grupie ludzi, głównie biednym i bezrobotnym. Finlandia jest pierwszym krajem europejskim gdzie rozpoczęto właśnie taki eksperyment aby sprawdzić, czy dochód podstawowy pozwoli zwalczyć ubóstwo i bezrobocie.

Do wspomnianego programu losowo wybrano 2 tysiące osób, które nie posiadają zatrudnienia. Każdego miesiąca, na okres dwóch lat, będą one otrzymywać po 560 euro (warto dodać, że średni dochód miesięczny w sektorze prywatnym w Finlandii wynosi 3,5 tysiąca euro). Uczestnicy eksperymentu nie muszą spełniać żadnych warunków – w chwili obecnej są bezrobotni, ale będą otrzymywać pieniądze nawet jeśli zaczną pracować.

Fiński rząd ma nadzieję, że bezwarunkowy dochód podstawowy zwalczy bezrobocie, gdyż beneficjenci nie będą musieli obawiać się utraty przychodów. Z drugiej strony nie wiadomo, czy darmowy przychód nie zniechęci ludzi do pracy. Władze chcą więc sprawdzić jak ten program wpłynie na zachowanie ludzi a jeśli faza testowa zakończy się powodzeniem, rząd może w nim uwzględnić osoby z niskim dochodem.

Jak wspominaliśmy na początku, bezwarunkowy dochód podstawowy zyskuje na popularności. Pilotażowy program wystartował jakiś czas temu w Kenii. Inicjatywa ma poparcie kilkunastu państw europejskich. Oczywiście to nie jest tak, że rząd posiada własne pieniądze. Zanim konkretna grupa ludzi zacznie otrzymywać darmowy dochód, należy najpierw skądś wziąć te pieniądze. Najczęściej mówi się o nakładaniu nowych podatków, które jak zwykle uderzą w pracujących obywateli. Za: zmianynaziemi.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here