Iran krytykuje państwa arabskie za oskarżenia o próbę ingerencji w ich politykę

0
5675

Przedstawiciel Iranu w Organizacji Narodów Zjednoczonych skrytykował jedenaście państw arabskich, które zarzucają jego krajowi, iż stara się on wtrącać w ich sprawy wewnętrzne. Iran przypomniał, że państwa te wspierają grupy destabilizujące sytuację w regionie, a także w przeszłości same chciały wpływać na irańską politykę.

Stały przedstawiciel Iranu przy ONZ Gholam-Ali Khoshroo napisał list do szefa ONZ Ban Ki-moona, w którym odpowiada na zarzuty stawiane jego państwu przez jedenaście państw arabskich. Bahrajn, Egipt, Jordania, Kuwejt, Maroko, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Sudan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen twierdzą, że Iran podejmuje próby destabilizacji ich sytuacji wewnętrznej i stara się wpływać na ich politykę tych państw.. Najpoważniejszym z zarzutów jest wspieranie przez Iran „grup terrorystycznych” takich jak libański Hezbollah i jemeński ruch Hutich. W zeszłym tygodniu w tej sprawie do amerykańskiego prezydenta-elekta napisał zresztą saudyjski książę, który chce, aby Donald Trump napomniał Iran w sprawie jego agresywnej postawy.

Irański urzędnik odpierając zarzuty przypomniał przede wszystkim historyczny fakt, jakim było wsparcie wymienionych wyżej państw arabskich dla irackiego ataku na Iran w latach 80. ubiegłego wieku. Ponadto zauważył on, iż wiele grup destabilizujących sytuację chociażby w Syrii jest sponsorowanych przez część arabskich reżimów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie od wielu lat są natomiast w sporze z Iranem o trzy wyspy, które znajdują się w Zatoce Perskiej. Iran uważa, iż są one nierozerwalnie związane z ich krajem, a dowody można znaleźć w wielu opracowaniach historycznych, prawnych i geograficznych.

Za: autonom.pl, na podstawie: presstv.ir.

Komentarze:

komentarzy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIslamska kultura gwałtu wywołuje szok w Europie!
Następny artykułPostkomunistyczny ZNP znieważył polską flagę?!
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here