Leszek Wójtowicz

0
2181

Leszek Krzysztof Wójtowicz (ur. 27 kwietnia 1954 w Poznaniu) – polski poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor-amator należący do zespołu krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w latach 80. bard podziemnej „Solidarności”.
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1980 recitalem autorskim zatytułowanym Niepewna pora. Pozostałe recitale to wykonywane w tzw. drugim obiegu Złe godziny (1982), Moja litania (1983) oraz Mówią mi, że tam w Moskwie (1985). Następnie prezentował Polowanie na czarownice (1986), Jeszcze wszystko może się zdarzyć (1988) i Spójrz na mnie Europo (2000). Utwór „Moja litania” w pierwszego recitalu został nagrodzony na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W drugiej połowie lat 90. był współredaktorem (z Piotrem Skrzyneckim) i następnie redaktorem „Dziennika Piwnicy pod Baranami”.

Leszek Wójtowicz Bard
Leszek Wójtowicz Bard

Dwukrotnie (w 2002 i w 2006) kandydował do krakowskiej rady miasta z listy komitetów wyborczych organizowanych przez Józefa Lassotę. 3 maja 2006 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 lutego 2011 został wyróżniony Medalem „Niezłomnym w słowie”

Strona Internetowa Leszka Wójtowicza


Piosenki Leszka Wójtowicza:

Zapraszam do oglądnięcia klipów muzycznych z mojej playlisty:

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRincewindx
Następny artykułLeszek Czajkowski
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.