Międzynarodowy Trybunał Karny będzie badać zbrodnie wojenne, popełnione przez USA podczas wojny w Afganistanie

0
6390

Jak donosi magazyn Foreign Policy, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze chce zająć się przestępstwami, popełnionymi przez Stany Zjednoczone w Afganistanie. Śledztwo będzie dotyczyło między innymi działań, popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz z brakiem poszanowania wobec ofiar w latach 2003-2005.

Foreign Policy, powołując się na własne źródła twierdzi, że Fatou Bensouda, gambijska prokurator oraz wiceprokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ma zamiar rozpocząć śledztwo już w najbliższych tygodniach. Dochodzenie zostanie więc wszczęte po wyborach prezydenckich, ale jeszcze przed zakończeniem bieżącego roku.

Bensouda zajmie się przestępstwami, popełnionymi przez amerykańskich wojskowych w Afganistanie, które zostały zaliczone do potencjalnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Chodzi przede wszystkim o to, jak żołnierze traktowali osoby, które podejrzewane były o działalność terrorystyczną. Stosowno różnorodne metody tortur i poniżania.

Międzynarodowy Trybunał Karny może zbadać również nalot, przeprowadzony przez amerykańskie lotnictwo na szpital w mieście Kunduz w 2005 roku, w którym przebywali tzw. Lekarze bez granic. W wyniku bombardowania, zginęło kilkadziesiąt osób. Śledztwo, jeśli faktycznie zostanie wszczęte, może potrwać nawet latami. Amerykańscy urzędnicy wybrali się ostatnio do Hagi aby wyrazić sobie niezadowolenie. Za: zmianynaziemi.pl

https://www.youtube.com/watch?v=prIYObfMNMY

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here