Minister Obrony Chin ostrzega przed wojną w obronie suwerenności państwa

1
6134

Coraz częściej mówi się o wydarzeniach, jakie toczą się wokół Morza Południowochińskiego. Sytuacja pogorszyła się, gdy Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy wydał werdykt na korzyść Filipin – jednej ze stron konfliktu. W tym samym czasie pogorszyły się relacje między Chinami a USA.

W zeszłym miesiącu, emerytowany admirał amerykańskiej marynarki wojennej Dennis Blair powiedział, że Stany Zjednoczone powinny przygotować się na wojnę. Jego zdaniem, siła militarna może być konieczna aby przeciwstawić się „chińskiej agresji” na Morzu Południowochińskim. Minister Obrony Chin Chang Wanquan ogłosił, że w spornym regionie odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Chin.

Jak podała we wtorek agencja Xinhua, Chang Wanquan, podczas inspekcji instalacji wojskowych w przybrzeżnej wschodniej prowincji Zhejiang, ostrzegł również przed zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i wskazał, że niebezpieczeństwo płynie zwłaszcza z okolic spornego regionu morskiego. Dodał, że kraj powinien przygotować się na wojnę aby bronić swojej suwerenności.

Jest to zatem dość niebezpieczna sytuacja, zwłaszcza że spór toczy się między największymi mocarstwami na świecie. Chiny mają coraz silniejsze poparcie Rosji, zaś Filipiny, które roszczą sobie pretensje do Morza Południowochińskiego, mają za swoimi plecami Stany Zjednoczone. W razie gdyby doszło do konfliktu, bitwa o ten niewielki region może przekształcić się w wojnę, w którą zaangażuje się wiele państw. Za: zmianynaziemi.pl

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here