Na Ukrainie rehabilitują bojowników UPA!

0
10360

W Iwano-Frankowsku kontynuują realizację projektu pn. Niezrehabilitowana Pamięć (org. Нереабілітована пам’ять), organizowanego przez Postępową Grupę Frankowców (org. Поступовий гурт франківців).

Siergiej Adamowicz, szef służby cywilnej, powiedział, że teraz w archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy rozpatrywanych jest około 7 tys. przypadków Ukraińców, którzy w latach czterdziestych i pięćdziesiątych walczyli o niepodległość i zostali skazani na długie wyroki. Zasadniczo wszyscy to bojownicy UPA.

Do tego dodać należy wielu kombatantów i sympatyków ruchu podziemnego, którzy byli sądzeni za kontr działalność i zdradę. Wielu zmarło przed ogłoszeniem wyroków.

Obecnie szczególne zainteresowanie wzbudza 800 przypadków, które mówią o historii ukraińskich bohaterów. Nawiasem mówiąc, badane są sprawy torturowania przez NKWD Ukraińców lub lokalnych oportunistów, którzy korzystając z wojny, odważyli się na egzekucję Żydów.

Badanie tych spraw ma na celu rehabilitację wielu osób, które były karane, aby obecnie można je było zakwalifikować do świadczeń państwowych lub innej pomocy społecznej. Za: zmianynaziemi.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here