Nie Zabijaj (1991) – [Katyń, Miednoje, Charków]

0
1180

Film Nie Zabijaj (1991) – [Katyń, Miednoje, Charków]. Film w reżyserii Józefa Gębskiego.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=1Dh3lYSIzXI[/youtube]

Przez 52 lata miejsce spoczynku 16 000 polskich oficerów i policjantów było strzeżone państwową tajemnicą. W 1991 roku wreszcie wskazano to miejsce. Przez 45 dni trwała ekshumacja szczątków ofiar tego bestialskiego mordu dokonanego przez NKWD.
W Charkowie i Miednoje przebywała ekipa polskich ekspertów i prokuratorów a wraz z nią ekipa Studia Filmowego Kronika, która utrwaliła szczegóły tragicznej ekshumacji. Film pokazuje proces identyfikacji ofiar, a ponadto konfrontuje obraz ekshumacji ze zdjęciami z przesłuchania dwóch żyjących jeszcze organizatorów zbrodni: Sopronienki i Tokariewa.

Nie Zabijaj (1991)
Nie Zabijaj (1991)
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZbrodnia Katyńska
Następny artykułTeatr Nie Teraz – Ballada o Wołyniu
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.