Piosenki o Solidarności

1
7469

Piosenki o Solidarności. Muzyka okresu zrywu Polaków chcącego normalnie żyć i wyrwać się z okowów komunizmu. Najsłynniejsi solidarnościowi bardowie tacy jak Jacek Kaczmarski czy Jan Kelus.

Solidarność Jest Jedna
Solidarność Jest Jedna

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.
„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.

Piosenki Solidarności
Piosenki Solidarności

Największy dostępny zbiór piosenek śpiewanych w latach 1980 – 1989 przez członków „Solidarności”, jak również współczesne piosenki o tamtych wydarzeniach.

Piosenki Solidarności – historyczne

:
Zapraszam do oglądnięcia klipów muzycznych z mojej playlisty:
(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).

Piosenki współczesne o Solidarności

:

Zaczęło się w Polsce

– „Solidarność” 20 lat po upadku komunizmu 4 czerwca 1989

Komentarze:

komentarzy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pić piwo – to najlepiej POLSKIE
Następny artykułPiosenki o Witoldzie Pileckim
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here