Polska ma uniezależnić się od rosyjskiego gazu od 2022 roku!

0
2329

W czwartek Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział reporterom w Stanach Zjednoczonych, że za kilka lat, gdy tylko umowa Polski z Rosją w sprawie zakupu gazu dobiegnie końca, rząd podpisze nową z innym partnerem handlowym. Zamiarem władzy jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu gdy tylko pojawi się taka możliwość.

ZOBACZ: Ekipa Donalda Tuska dobrowolnie umorzyła Gazpromowi ponad miliard złotych długu! Lech Kaczyński był temu przeciwny, dziś go nie ma

W 2010 roku, ówczesny premier Waldemar Pawlak z Polskiego Stronnictwa Ludowego podpisał z Rosjanami fatalną umowę, która zdaniem Donalda Tuska pokazała nasze rzekomo bardzo dobre stosunki z Rosją. Okazało się, że Polska płaci za importowany rosyjski gaz najwięcej ze wszystkich państw europejskich. Po prostu umowa ta jest dla nas bardzo niekorzystna.

Nowa władza oczekuje aż umowa dobiegnie końca, co nastąpi w 2022 roku. Wtedy Polska ma zamiar zmienić dostawcę gazu i nawiązać współpracę z krajem „politycznie bezpiecznym”. Jak wskazał MSZ Polski, Rosja w przeszłości miała w zwyczaju grozić wstrzymaniem dostaw tego surowca energetycznego z przyczyn politycznych, dlatego nasz kraj uniezależni się energetycznie od Rosji i dokona dywersyfikacji.

ZOBACZ: Gazowa niezależność Polski w ciągu pięciu lat – prognozuje minister Waszczykowski

Aby tego dokonać, rząd liczy na rozszerzenie terminalu LNG w Świnoujściu oraz zbudowanie gazociągu Baltic Pipe przez Morze Północne, który pozwoli importować gaz z Norwegii. To z kolei wywołuje zaniepokojenie w Rosji, która rozbudowuje gazociąg Nord Stream przez Morze Bałtyckie z ominięciem Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Za: zmianynaziemi.pl

Niemcy i Rosjanie zablokowali gazoport w Świnoujściu! Nord Stream=Ribbentrop-Mołotow?

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here