Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita walczy z Nonsensopedią – słowo „murzyn” uznane za mowę nienawiści

0
4202

Otwarta Rzeczpospolita znalazła sobie nowy cel. Walcząca z rasizmem i ogólną nietolerancją w naszym kraju organizacja postanowiła przyczepić się do znanej satyrycznej wersji encyklopedii – Nonsensopedii! Powód jest prosty – hasło „murzyn” godzi w godność osób czarnoskórych.

Organizacja powstała już w 1999 roku, myliłby się więc człowiek krzyczący o kolejnym klonie hejtstopu, czy innej grupy. Od początku zajmowała się przeciwdziałaniem rasizmowi, antysemityzmowi, a także ksenofobii w polskim społeczeństwie. Główny sposób działania w dzisiejszych czasach to zgłaszanie do służb różnorakich stron internetowych lub komentarzy na portalach społecznościowych. Tym razem przyszedł widać czas właśnie na nonsensopedię, stronę, która śmieje się w zasadzie ze wszystkiego.

Hasło „murzyn”, oznaczone jako „mowa nienawiści” oraz „dyskryminacja ze względu na przynależność rasową” został zgłoszony przez anonimową osobę 19 lipca. Solą w oku dla osoby zgłaszającej okazały się klasyczne żarty wstawione w początkowej części witryny, jak choćby „Co murzyn ma białego? Murzyn ma białego słuchać!” lub inne, podobne rasistowskie dowcipy. Sprawa jest w tym momencie w toku.

Zabawny jest fakt, iż takowe zgłoszenia nie pojawiają się, jeśli to osoby uznawanie tradycyjnie za konserwatywne zostają obrażane, z powodu ich religii lub przekonań. Niestety, tolerancja bywa wybiórcza i niewiele możemy z tym zrobić.

Za: zmianynaziemi.pl

Komentarz nonsensopedii: 

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here