Tak brzmi atak akustyczny. Zaatakowani pracownicy ambasady USA w Hawanie do dzisiaj nie doszli do siebie

0
1494

W Internecie pojawiło się nagranie dźwięku o wysokiej częstotliwości, który rzekomo został użyty przeciwko pracownikom amerykańskiej ambasady na Kubie. Wszystko wskazuje na to, że pracownicy ambasady zostali wystawieni na działanie nowego rodzaju broni, który spowodował u niektórych poważne problemy zdrowotne.

Pierwsze informacje w sprawie tzw. ataku akustycznego pojawiły się już w sierpniu tego roku. Według doniesień, amerykańscy dyplomaci z Hawany zaczęli skarżyć się na złe samopoczucie oraz problemy ze zdrowiem. Rozpoczęło się to jeszcze przed grudniem 2016 roku. Ustalono, że poszkodowanych jest, co najmniej 22 pracowników ambasady USA. Ofiary tego tajemniczego ataku doświadczyły łagodnych uszkodzeń mózgu, utraty słuchu oraz problemów z mową. Symptomy te utrzymują się choć dyplomaci powrócili już do ojczyzny.

Nagranie domniemanego dźwięku zostało opublikowane w Internecie przez agencję Associated Press. Ma to być jeden z dźwięków, który miał być używany jako broń akustyczna w Hawanie. Nie wszyscy Amerykanie, którzy pracowali w ambasadzie słyszeli te sygnały, jednak ci, którzy ich doświadczyli twierdzą, że opublikowany niedawno dźwięk jest bardzo podobny do tego, który słyszeli będąc na Kubie. Nadal nie wiadomo dlaczego nagranie spowodowało uszczerbek na zdrowiu u dyplomatów. Zostało ono przesłane do dalszej analizy. Objawy, które pojawiły się u pracowników ambasady to m. in. problemy ze słuchem, wzrokiem, równowagą oraz snem.

W rezultacie, Stany Zjednoczone usunęły z terytorium Kuby 60 procent swoich pracowników oraz w ramach retorsji, wydaliły 15 kubańskich dyplomatów z ambasady w Waszyngtonie. Sekretarz Stanu Rex Tillerson powiedział, że kroki te zostały podjęte, ponieważ Kuba nie potrafiła zapewnić właściwej ochrony amerykańskim dyplomatom.

„Dopóki rząd Kuby nie będzie potrafił zapewnić bezpieczeństwa naszym dyplomatom, personel ambasady zostanie zmniejszony do minimum.” – dodał Tillerson.

Kubański rząd zaprzeczył jakoby miał jakikolwiek związek z atakami akustycznymi oskarżając rząd amerykański o nieodpowiedzialność i pochopne działania. Departament Stanu ostrzega wszystkich Amerykanów przebywających w Hawanie przed możliwością wystąpienia kolejnych tego typu ataków. Faktem jest, że również niektórzy turyści przebywający w tym mieście skarżyli się na podobne dolegliwości. Obecnie trwa dalsze śledztwo mające na celu ustalenie sprawców ataków akustycznych na Kubie.

Za: zmianynaziemi.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here