Wszyscy migranci, którzy przybyli na Łotwę, uciekli z tego kraju!

0
18157

Spośród 23 uchodźców na Łotwie, skierowanych tam w ramach unijnego programu, w ośrodku Mucenieki zostało dwóch. 21 wyjechało do Niemiec, podaje LTV.

Na przykład, matka trojga dzieci z Syrii, która w lipcu deklarowała, że wiąże swoją przyszłość z Łotwą, wyjechała, ponieważ, jej zdaniem, lokalne władze nie były w stanie rozwiązać jej problemów.

Kobieta chciała prosić o pieniądze na zaliczkę na lokum pod pretekstem zamieszkania z bratem, który przebywa w Niemczech. Pod koniec sierpnia rodzina spakowała się jednak i wyjechała do swojego krewnego na Zachodzie.

Agencje rządowe, odpowiedzialne za przyjmowanie uchodźców, nie są informowane o takich zdarzeniach. Jak opisano w Urzędzie Spraw Obywatelstwa i Migracji (OCMA), osoby, które otrzymały status uchodźcy, nie są zobowiązane do informowania o chęci opuszczenia Łotwy. Podobnie, jak wszyscy obywatele UE, mogą swobodnie podróżować do innych krajów europejskich.

Ministerstwo Opieki Społecznej i łotewski Czerwony Krzyż, który świadczy usługi na rzecz migrantów, nic nie wiedzą o planach przybyszów. Każdy uzyskał status uchodźcy. Łotwa wypłaca zasiłek w wysokości 139 euro miesięcznie i 97 euro za każdego kolejnego członka rodziny. Ci, którzy otrzymali status tzw. alternatywny, świadczenia otrzymują przez dziewięć miesięcy, a uchodźcy – przez rok.

Jak wyjaśniono w OCMA, wypłata świadczeń ustaje, jeżeli osoba otrzymuje zarobki przekraczające minimalne wynagrodzenie, zostaje skazana na karę pozbawienia wolności lub podała nieprawdziwe informacje we wniosku azylowym.

Ostatnio wprowadzono poprawki, które zmieniają warunki do otrzymania świadczenia. Planowane jest powiązanie wypłaty świadczeń dla osób w wieku produkcyjnym z rejestracją w Państwowej Agencji Zatrudnienia oraz wykonywanie obowiązków bezrobotnych. Łotwa w ramach programu zadeklarowała przyjęcie 69 osób z UE, w tym status alternatywny posiada 18 osób.

Za: http://zmianynaziemi.pl/

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here