Wydarzenia Grudniowe 1970

1
1799

Wydarzenia Grudniowe 1970. W Szczecinie 17 grudnia w proteście przeciwko polityce władz po raz pierwszy w powojennej historii na ulice wyszły tak wielkie rzesze ludzi. Udali się oni pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Nikt z władz nie chciał jednak rozmawiać z protestującymi. Kiedy pojawiła się groźba, że tłum wedrze się do budynku, padły pierwsze strzały.tym dniu zginęło 13 osób. Nazajutrz robotnicy już nie wyszli na ulice. Zawiązał się Ogólnomiejski Komitet Strajkowy, do którego przystąpiło przeszło 117 zakładów pracy ze Szczecina i całego regionu. Komitet sformułował 21 postulatów i rozpoczął negocjacje z władzami. Była to wyjątkowa w skali kraju sytuacja, gdy w Szczecinie powstała swego rodzaju „republika miejska”. Doświadczenia szczecińskie zostały później wykorzystane w całym kraju. Normą stało się tworzenie komitetów strajkowych reprezentujących pracowników oraz formułowanie postulatów, podobnie jak stosowanie zasady, że protestujący robotnicy nie wychodzą na ulice, ale zostają na terenie swoich zakładów pracy. Tylko w ten sposób mieli oni szansę bronić swego życia i swoich interesów w konfrontacji z władzą.

Najsłynniejsza piosenka z tamtego okresu: „Janek Wiśniewski Padł„, w wykonaniu Kazika.

20 grudnia 1970 roku najważniejszą w państwie funkcję sekretarza Komitetu Centralnego PZPR objął Edward Gierek. Ta zmiana została przyjęta przez strajkujących z mieszanymi uczuciami, jednak część z nich była gotowa poprzeć nową władzę. 22 grudnia, pomimo że żaden z najważniejszych postulatów nie został zrealizowany, robotnicy zdecydowali o przerwaniu protestu.


Wydarzenia Grudniowe w Piosence:


Zapraszam do oglądnięcia klipów muzycznych z mojej playlisty:
(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę piosenki pod odtwarzaczem).

Ciało Janka Wiśniewskiego (Zbyszka Godlewskiego) niesione przez demonstrantów
Ciało Janka Wiśniewskiego (Zbyszka Godlewskiego) niesione przez demonstrantów

Memento grudniowe 1970

Wstrząsający film dokumentalny o wydarzeniach grudniowych w Trójmieście

Komentarze:

komentarzy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMuzyczny Tygodnik Patriotyczny #1
Następny artykułPiosenki o Rzezi Wołynskiej
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.