Zanieczyszczone powietrze może powodować dwa razy więcej zgonów niż do tej pory sądzono

0
1218

Nowe badania sugerują, że problem zanieczyszczeń powietrza może być ponad dwukrotnie bardziej śmiertelny niż wcześniej sądzono. Na podstawie nowych ustaleń, w 2010 roku milion zgonów było spowodowanych długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczone ozonem powietrze, w porównaniu do wcześniej ustalonych 400 tysięcy.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet York, długoterminowa ekspozycja na zanieczyszczone ozonem powietrze powoduje co piąty zgon w wyniku chorób układu oddechowego – w sumie przekładając się na około milion zgonów każdego roku.

Ozon występujący naturalnie w stratosferze pomaga chronić Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak drugi, ozon troposferyczny, tworzy się na powierzchni Ziemi, gdy tlenki azotu oraz lotne związki organiczne są poddawane reakcjom fotochemicznym przez światło słoneczne – ten rodzaj ozonu stanowi główny składnik smogu, który przyczynia się do chorób układu oddechowego u ludzi.

2,1 mld osób na świecie nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania, a ponad dwa razy więcej pozbawionych jest odpowiednich warunków sanitarnych

Niektóre obszary Ziemi są szczególnie podatne na zanieczyszczenia powietrza ozonem. Spośród miliona zgonów spowodowanych przez smog w 2010 roku, 79 % z nich wystąpiło w Azji. Jednak statystyki mogą się w przyszłości polepszyć, dzięki stopniowemu zastępowaniu tradycyjnych metod produkcji energii przez nowoczesne rozwiązania, takie jak energia słoneczna.

Za: zmianynaziemi.pl

ABSURD! Polacy muszą się dostosować do „unijnych” norm wędzenia. Tradycyjne wędzonki znikną z polskich stołów?

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here