Zofia Terné

1
1342

Zofia Terné, właściwie Zofia Chajter (ur. 3 lutego 1909 w Równem na Wołyniu, zm. 17 sierpnia 1987 w Londynie) – polska aktorka kabaretowa, piosenkarka, pianistka i kompozytorka. Wielka miłośniczka polskiego Lwowa.

Kiedy znów zakwitną białe bzy

We Lwowie ukończyła Konserwatorium Lwowskie (klasa fortepianu i śpiewu). Debiutowała piosenką Tyle jest miast (muz. Natio Herbert Brown, sł. polskie Marian Hemar, 1927). Była gwiazdą kabaretów Qui pro quo i Cyrulika Warszawskiego, nazywano ją małym słowikiem Warszawy, a jej interpretacje piosenek określano małym teatrem. Współpracowała z Marianem Hemarem. Wystąpiła w filmie Parada Warszawy w reżyserii Konrada Toma.Piosenki Zofii Terne

W czasie wojny przemierzyła cały szlak bojowy z zespołem wojskowym II Korpusu Armii Polskiej Polish Parade. Po wojnie przebywała na emigracji w Londynie, śpiewała w zespołach polonijnych, współpracowała z Rozgłośnią Polską Radia BBC i Radiem Wolna Europa. Była zapraszana na liczne kabarety polonijne oraz śpiewała na niezliczonej ilości patriotycznych uroczystości.
Jej zzruszające wykonywania emigracyjne piosenkek: Moje serce zostało we Lwowie (sł. i muz. Marian Hemar), tanga Kochaj (sł. Marian Hemar), To ta pierwsza miłość, Warszawski kataryniarz (muz. Feliks Konarski Ref-Ren) do dzisiaj wywołują wzruszenie.


Ja bym chciała być kapralem

Tyle jest miast


 

Zapraszam serdecznie do posłuchania innych Piosenek Międzywojennych:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Komentarze:

komentarzy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJest nadzieja dla Europy
Następny artykułZbigniew Rawicz
Dariusz Matecki. Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Kocham starą, zapomnianą, polską muzykę zaangażowaną politycznie. Z tej pasji zrodziła się idea stworzenia strony internetowej, którą dzisiaj możecie oglądać. Interesuję się historią Polski, polityką, kinem i nowymi technologiami. Stronę prowadzę w wolnych chwilach, jeśli chcesz mi pomóc czy opublikować swój artykuł zapraszam do działu "kontakt" w menu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ