#1 Polskie Absurdy: rejestracja telewizorów i abonament RTV

0
11724

Pochodzę z pokolenia, które jako pierwsze żyło w tzw. “wolnej Polsce”, które jako pierwsze za coś oczywistego uznawało, że w każdym domu stoi komputer osobisty, praktycznie każdy ma telefon komórkowy oraz dostęp do Internetu. Pokolenie to śmiało można nazwać pokoleniem śmierci telewizji i gazet czyli mediów, które dotychczas wywierały największy wpływ na opinię publiczną. Większość wiedzy dotyczącej świata, polityki czy gospodarki czerpiemy dzisiaj z sieci, jesteśmy przyzwyczajeni do wyboru źródła informacji – dlatego za totalnie archaiczne uważam programy w telewizji i będąc u rodziców w domu, gdzie telewizor chodzi praktycznie non stop, trudno mi wytrzymać oglądając głupoty, które płyną z telewizyjnego pudła.

Żyjąc niejako w nieświadomości patologii naszego systemu i dorastając, co rusz polskie realia dają nam w pysk. Wczoraj otrzymałem takie oto pismo. Do zapłaty ponad 1400 złotych za abonament RTV. Żadnej informacji o możliwości odwołania się, żadnej informacji dotyczącej tego za co mam zapłacić Poczcie Polskiej. Żyję w mieszkaniu, w którym się wychowałem i które rodzice zostawili mi wyprowadzając się do domku na wsi. Nikt z rodziny nie pamięta czy kiedykolwiek rejestrowano u nas telewizor, czy może dziadek kiedyś płacił abonament. Owszem telewizor u mnie stoi, mam wykupioną ofertę kilkuset programów z UPC ale za cholerę ich nie oglądam. Telewizor służy jedynie do odtwarzania filmów z dysku bądź grania na Playstation.

Pierwsza myśl po otrzymaniu wezwania do zapłaty: “no chyba ich popierdoliło”, oczywiście od razu zajrzałem do przepisów prawa oraz na liczne strony internetowe, które o tym pisały. I muszę stwierdzić, że miałem rację; ustawodawcę popierdoliło.

upomnienie

  1. Abonament RTV

Ustawa o opłatach abonamentowych stanowi, że pobiera się je w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji czyli TVP i Polskie Radio. Już tutaj widzimy pierwszą absurdalność tej ustawy, musimy płacić na telewizję, która służy do siania propagandy dla aktualnie rządzącej partii oraz której program “misji publicznej”, najlepiej wyraża się w takich intelektualnych rarytasach jak: Rodzinka.pl, M jak Miłość czy Barwy szczęścia. Nigdy nie podpisywałem umowy z TVP, nigdy nie podpisywałem umowy z Pocztą Polską i nigdy nie wyrażałem zgody aby w dowolny sposób dysponować moimi pieniędzmi. Jest to zatem kolejny podatek, kolejne wyłudzanie od obywateli pieniędzy. Podatkiem od posiadania radia i telewizora, nawet jeśli wcale ich nie włączamy.
Trzeba wspomnieć, że zapłaciłem już podatki: kupując telewizor, płacąc za prąd i płacąc opłatę za kablówkę, gdzie płaciłem między innymi za programy telewizji publicznej.

I teraz najlepsze, za co płacimy zgodnie z ustawą? “Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych” i co jeszcze lepsze “domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.” Jeśli zatem masz w domu bądź w firmie stary telewizor, który nie był używany przez pięć lat, musisz za niego zapłacić. Jeśli kupiłeś telewizor tylko do odtwarzania filmów z kina domowego bądź grania na konsoli – musisz płacić ponieważ ustawodawca domniemywa, że oglądasz telewizję. Na podobnej zasadzie każdy facet powinien pójść siedzieć za gwałt, w końcu mając kutasa, można domniemywać, że gwałci. Jeśli masz w samochodzie radio, musisz za nie zapłacić. Można zatem przyjąć, że jest to podatek powszechny (sprzęty odjęte obowiązkiem zapłaty: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem.

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Państwo “przyjazne” pracodawcom

O ile łaskawy ustawodawca osobom fizycznym nakazuje wnosić jedną opłatę abonamentową niezależnie od ilości używanych sprzętów w JEDNYM gospodarstwie domowym bądź w samochodzie stanowiącym ich własność, to dla pracodawców nie jest już taki pobłażliwy. Jeśli w lokalu firmy posiadasz radio bądź telewizor – za KAŻDY musisz zapłacić oddzielną opłatę abonamentową! Jeśli prowadzisz np. biuro rachunkowe i panie księgowe przyniosą do pracy swoje prywatne radioobiorniki – również muszą za to zapłacić! Widzicie absurdalność tego prawa?

Przykładowo, jeśli firma posiada 5 telewizorów i 10 odbiorników radiofonicznych, to wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych (5x 22,70 zł miesięcznie) oraz 10 opłat radiofonicznych (7,00 zł miesięcznie).

A jeśli nie zapłacę?

W przypadku nieregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. W liście otrzymanym od Poczty Polskiej nie otrzymałem żadnej informacji o np. sposobie odwołania się od “wyroku”, na studiach uczono mnie, że w ramach praktyk dobrej administracji zawsze należy podawać uzasadnienie prawne oraz informacje o możliwości odwołania się do odpowiedniego urzędu.

Na forach internetowych pojawiło się bardzo wiele komentarzy osób, które stoczyły walkę z Pocztą Polską, niektóre dotyczyły bezprawności wysyłania podobnych listów i odwoływania się do Poczty Polskiej. Komentujący najczęściej przegrywali z monopolistą i nie zgłaszali sprawy do sądu. Egzekucja przebiegała podobnie, przykładowa opinia: “Babcia płacąc 400 złotych miesięcznie zadłużenie spłaciła w ciągu 4 miesięcy.”

Poczta Polska występuje do Urzędu Skarbowego, który ściąga haracz z emerytury bądź z pensji. Chciałbym w tym momencie pozdrowić wszystkich emerytów bądź samotne matki, do których przyszło podobne pismo. Prawo i Sprawiedliwość miało bronić najuboższych? Niestety ale aby zapłacić gażę dla Karolaka za występy w Rodzinka.pl musicie się dorzucić! I dokonać wyboru w ciągu najbliższych miesięcy: albo jedzenie albo opłacenie rachunków albo leki. Podziękowania skierujcie do partii rządzącej oraz poprzedniej koalicji PO-PSL.

Łaskawy ustawodawca przewidział zwolnienia z płacenia haraczu, między innymi dla osób, które skończyły 75 rok życia. Trzeba wystąpić na piśmie o zwolnienie z opłat w związku z wiekiem, bo to nie następuje automatycznie. Innymi słowy Pani urzędniczka na poczcie nie może wysilić się i odczytać z numeru PESEL, że dany podatnik-niewolnik skończył 75 lat i nie należy go łupić aż do grobowej deski.

2. Rejestracja telewizorów

To jest najbardziej absurdalny przepis ustawy o opłatach abonamentowych. Do rejestracji odbiornika zobowiązani jesteśmy w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Można jej dokonać w dowolnym urzędzie pocztowym lub drogą elektroniczną za pomocą odpowiedniego formularza. Komuna. Jako 27 latek nie wierzę, że polskie prawo zmusza człowieka kupującego telewizor do informowania państwa o swoim zakupie. Co dalej? Może powinniśmy rejestrować lodówki, suszarki, chlebaki, książki? Państwo ingeruje tym samym w prywatność obywateli. Co lepsze? Pracownikom Poczty Polskiej S.A. dano możliwość przeprowadzenia kontroli w prywatnych mieszkaniach. Do mieszkania, którego jesteś właścicielem może Ci wjechać pracownik Poczty Polskiej i szukać w Twoim małym królestwie nielegalnego telewizora bądź ukrytego pod łóżkiem radia!

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika, czyli około 600 złotych! 

Całe szczęście okruch normalności zapewnia nam Konstytucja, która w art. 50 stanowi, że: “Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.” Zatem jeśli przyjdzie do Was Pan z Poczty Polskiej i stwierdzi, że chciałby wejść do Waszego domu bądź mieszkania, śmiało możecie mu powiedzieć, że to co uważacie na temat abonamentu RTV i prób naruszania Waszej prywatności. Wówczas odstąpi on od kontroli i sporządzi protokół, w którym określona zostanie przyczyna uniemożliwiająca przeprowadzenia kontroli. Jeśli jednak będzie nalegać naruszenie Waszego miru domowego, wówczas polecam potraktowanie go jak zwykłego włamywacza.

Biurokracja pełną parą. Wniosek o rejestrację telewizora.
Biurokracja pełną parą. Wniosek o rejestrację telewizora.

Telewizja publiczna nie powinna istnieć

Uważam, że płacenie na telewizję wypełnioną setkami reklam i lokowaniem produktów narusza zasady wolnego rynku. Dlaczego TVP ma otrzymywać publiczne pieniądze skoro inne stacje telewizyjne takiego wsparcia nie otrzymują? To jest bardzo proste pytanie, na które wielu może odpowiedzieć, że misja TVP to tworzenie programów dotyczących np. kultury czy sztuki ale niestety tak się nie dzieje. Telewizja publiczna tworzy dokładnie taki sam chłam jak inne, komercyjne stacje. Nie chcę się do tego dokładać. Nie chcę składać się na gaże dla politruków partii politycznych czy słabych aktorów, których żenujące występy wywołują u mnie jedynie politowanie.

Chciałbym powiedzieć, że może teraz będziemy jeszcze płacić za powietrze… ale zaraz, już płacimy tzw. “klimatyczne” jadąc na wakacje…

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here