500+ może zmniejszyć skrajne ubóstwo o blisko 48 proc. Ale kto za to zapłaci?

2
7798

Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że rządowy program 500+ wyciąga najmłodszych Polaków ze skrajnego ubóstwa, natomiast nagłaśniane przez media masowe odejścia kobiet z pracy nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Raport zatytułowany „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy” wskazuje, iż ze świadczenia korzysta blisko 3,78 mln dzieci, a jeśli funkcjonowałoby one już dwa lata temu, to liczba najmłodszych Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyłaby się z 718 do 188 tys. Rządowy program jest również korzystny dla osób dorosłych, ponieważ dzięki niemu skrajne ubóstwo zostałoby ogółem zmniejszone o blisko 48 proc. Oznacza to więc, że poniżej minimum egzystencji żyć będzie tylko jeden na 25 Polaków.

Jednocześnie Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu zadaje kłam twierdzeniom neoliberalnych mediów (przede wszystkim „Dziennika Gazety Prawnej”), jakoby z powodu programu 500+ z pracy odeszło blisko 150 tys. kobiet. Mierzona metodą BAEL stopa bezrobocia wśród kobiet zmniejszyła się tymczasem z 7,5 do 6,2 proc.

Artykuł jest przedrukiem z portalu autonom.pl, na podstawie: money.pl

Głos za 500+:

Mój komentarz: Według danych GUS w 2014 roku w skrajnym ubóstwie żyło 7,4 proc. osób (2,8 mln) egzystujących w gospodarstwach domowych (dane różnią się od tych przytoczonych w artykule, pochodzą z portalu forsal.pl).

Skrajne ubóstwo, czyli jakie zarobki? granica dla jednoosobowego gospodarstwa wynosi około 550 PLN/msc, a dla czteroosobowego (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci) ok  1500 PLN/msc. Kwota ta pozwala na skromne wyżywienie i utrzymanie bardzo małego mieszkania.

MAŁA DYGRESJA: Pamiętacie jak 13 grudnia, podczas protestów KOD-u, emerytowany funkcjonariusz komunistycznych służb mówił, że nie będzie w stanie wyżyć za 2000 PLN miesięcznie? 

Zastanawiam się jakim cudem prawie trzy miliony Polaków nie jest w stanie zarobić kilkuset złotych miesięcznie? W Szczecinie na każdym rogu wiszą na sklepach ogłoszenia “zatrudnię”, kiedy szukałem ludzi do fizycznych prac przy domu (koszenie trawnika, mycie okien, układanie drewna) to również nie mogłem znaleźć chętnych. Pomijając samotne kobiety wychowujące dzieci czy schorowanych niemogących podjąć pracy – uważam, że wszelkie zapomogi socjalne jedynie rozleniwiają ludzi. Osoba, której państwo daje, zawsze będzie wymagać, zamiast samodzielnie spiąć dupsko i ruszyć do roboty. Czym można zastąpić 500+? Odpowiedź znajdziecie tutaj: Rafał Wójcikowski (Kukiz’15) zamiast 500 plus; przestać odbierać ludziom pieniądze!

A co mnie najbardziej bulwersuje w tym programie znajdziecie tutaj: Imigrantka dostanie 2 tys. zł miesięcznie z programu 500+. Tak zdecydował sąd administracyjny. Między innymi Ukraińcy i cyganie będą otrzymać miliony złotych w ramach tego programu…

Nie można łączyć koszmarnie niskich zarobków w Polsce z rozdawnictwem publicznych pieniędzy. Do czego to może prowadzić? W kolejnych wyborach populiści będą się przekrzykiwać kto da więcej? 1000+? 3000+? samochód+? dziewczyna+?

Głos przeciwko 500+:

Komentarze:

komentarzy

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here