Andrzej Duda gwałtownie traci poparcie! Czy to wynik zablokowania reformy sądownictwa, na którą Polacy czekają od 28 lat?

0
6134

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie ,,Rzeczpospolitej” pokazuje nam jasno: Andrzej Duda bardzo gwałtownie traci poparcie społeczne. Pozytywnie ocenia go tylko 50 procent Polaków. Źle ocenia go 41 proc. ankietowanych. To gorsze wyniki niż we wrześniu, gdy dobrze Dudę oceniało 57 proc., źle – 38 proc. Polaków.

Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się to oczywiste, Andrzej Duda zablokował reformę sądownictwa, na którą miliony Polaków czekało od 1989 roku, Andrzej Duda utrzymuje w swojej Kancelarii rzecznika prasowego, który wywołuje konflikty w obozie Zjednoczonej Prawicy i wreszcie, mało znaczące, acz symboliczne, Prezydent nie wziął udziału w ogólnopolskiej akcji “Różaniec do Granic”.

Dlaczego zachowanie Prezydenta Dudy tak bardzo się zmieniło w ciągu zaledwie jednego roku?

Dlaczego zdecydował się na odejście od postulatów deklarowanych przez jego dawną partię i obóz, z którego się wywodzi? Dlaczego pozwala swojemu rzecznikowi na nieustanne ataki na Zbigniewa Ziobro, Antoniego Macierewicza i Patryka Jakiego? Czy przez chęć przejęcia elektoratu Kukiz’15? Czy przez chęć stworzenia własnego ugrupowania? Tego jeszcze nie wiemy. Sam głosowałem w drugiej turze wyborów na Andrzeja Dudę, sam włączyłem się w jego kampanię, zachęcałem wszystkich znajomych aby w dzień wyborów szli do urn aby Bronisław Komorowski dalej nie kompromitował urzędu Prezydenta. Przez okres dwóch lat Andrzej Duda dostarczył mi wielu wzruszeń, jego przemowy były znakomite, kilka przykładów:

 

Andrzej Duda poprzez zawetowanie reformy sądownictwa (zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa) zaprzepaścił szansę na dekomunizację tych instytucji. Warto zaznaczyć, że do dzisiaj sędziami Sądu Najwyższego są osoby odpowiedzialne np. za ogromne wyłudzenia VAT (Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla grup przestępczych wyłudzających VAT. Skarb Państwa stracił miliardy.) 

“Adwokat mafii” doradcą Prezydenta Andrzeja Dudy

Poparcia Prezydentowi nie dodaje współpraca z byłym wiceministrem sprawiedliwości rządu Donalda Tuska prof. Michałem Królikowskim, osobą odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce procesu kontradyktoryjnego, który zdecydowanie zwiększył szanse na obronę przed odpowiedzialnością karną dla najbogatszych, w tym dla najokrutniejszych kryminalistów.

Michał Królikowski przyjął milion złotych od firmy podejrzanej o udział w mafii paliwowej. Przelewu dokonano w dniu, gdy zostali zatrzymani organizatorzy przestępczego procederu wyłudzania VAT. Taka osoba została twarzą reform zaproponowanych przez Prezydenta Dudę. Mecenas Królikowski odmawia współpracy z prokuraturą. Pieniądze z przestępstwa na kontach adwokatów.

Przypomnę wypowiedzi Andrzeja Dudy z czasów kiedy był posłem:

Chciałbym aby Prezydent Duda znowu był “moim prezydentem”, podczas konwencji Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro wyciągnął dłoń do swojego dawnego podwładnego (Andrzej Duda w latach 2006–2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, kiedy Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości) z prośbą o kompromis. Liczę, że Prezydent skorzysta z tej propozycji.

Czy Andrzej Duda ma szanse na reelekcję bez poparcia Prawa i Sprawiedliwości? Moim zdaniem nie ma, wyborcy Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, PSL czy SLD na niego nie zagłosują, zaś twardy elektorat Prawa i Sprawiedliwości odda głos na osobę wskazaną przez Jarosława Kaczyńskiego, lidera tej partii, cieszącego się największym autorytetem. Sądzę, że bardzo duże szanse w starciu o urząd Prezydenta RP ma Małgorzata Wassermann. Młoda, ładna, świetnie wykształcona przewodnicząca Komisji ds. Amber Gold.

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here