Baszar al-Assad: chrześcijanie są podstawą istnienia różnorodnego państwa syryjskiego

0
12661

Syryjski prezydent Baszar al-Assad wziął udział w zjeździe syryjskiej młodzieży chrześcijańskiej obrządku wschodniego. W jego trakcie stwierdził, że Syryjska Republika Arabska wysyła jasny sygnał do świata, iż chrześcijanie nie są w tym kraju gośćmi, ale są podstawą istnienia różnorodnego państwa syryjskiego, zaś konflikty sekciarskie mające skłócić przedstawicieli różnych wyznań służą zalegalizowaniu istnienia państwa żydowskiego w okupowanej Palestynie.

Assad wziął udział w zjeździe „Walnego Zgromadzenia Syryjskiej Młodzieży w Syrii”, w którym uczestniczył również Ignacy Efrem II, patriarcha Antiochii i zwierzchnik Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, a także najważniejsi duchowni chrześcijańskich Kościołów wschodnich w tej części Bliskiego Wschodu. Syryjski prezydent przede wszystkim dyskutował z młodymi ludźmi na temat przyszłości Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz o znaczeniu dialogu dla odbudowy państwa zniszczonego wojną.

Innym ważnym tematem spotkania prezydenta Syrii z młodzieżą była konieczność istnienia chrześcijańskiej społeczności w tym kraju. Według Assada należy wysłać światu jasny sygnał, iż chrześcijanie nie są w Syrii gośćmi lub wędrowcami, ale ich obecność w tym kraju jest podstawą jego istnienia oraz różnorodności, a wyznawcy Jezusa Chrystusa zamieszkują Bliski Wschód niemal od zawsze.

ZOBACZ: Syria prześladowana. Genialny reportaż o islamskim mordzie na chrześcijanach.

Jednocześnie Assad stwierdził, że Bliski Wschód jest targany różnego rodzaju sekciarskimi konfliktami, które dotyczą także niektórych wspólnot chrześcijańskich, również wykorzystywanych do zakłócania harmonii współistnienia różnych wyznań w celu legitymizacji istnienia państwa żydowskiego w okupowanej Palestynie. Niepowodzenie podobnych działań wobec chrześcijan miało jednak spowodować, iż wrogowie regionu zdecydowali się użyć islamskich ekstremistów do stworzenia sekciarskiej mentalności.

Patriarcha Efrem II powiedział natomiast, że jednym z głównych celów zgromadzenia syryjskiej młodzieży jest wzmocnienie dialogu pomiędzy całym spektrum wyznań w Syrii, a także stawienie czoła wrogiej propagandzie twierdzącej, iż obecnie w tym kraju ma miejsce „wojna domowa”.

Za: autonom.pl

Czy Turcja właśnie wypowiedziała wojnę Syrii? Erdogan oświadczył, że turecka armia zakończy rządy Assada!

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here