Beata Szydło o „bliskości kulturowej” Polski i Izraela [WIDEO]

0
5860

Rząd Beaty Szydło udał się do Izraela w ramach polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych. Premier zapowiedziała, iż jej gabinet będzie walczył z „antysemityzmem”, ponieważ Polskę i Izrael łączy „kulturowa bliskość”.

„Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć z jakimkolwiek przejawem antysemityzmu, bo z tego wyrasta tylko i wyłącznie zło” – powiedziała Szydło w trakcie spotkania ze swoim izraelskim odpowiednikiem, Benjaminem Netanjahu. Dodała ona, iż po obu stronach istnieje wola współpracy w odkłamywaniu historii, ponieważ osoby budujące hitlerowskie obozy w Polsce dążyły do zniszczenia zarówno Polaków, jak i europejską społeczność Żydów. „Te dzisiejsza rozmowy uwidoczniły, że Polska i Izrael łączy kulturowa bliskość, wspólnota naszych dzielonych historycznych losów i wyznawanych wartości” – dodała szefowa rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Netanjahu stwierdził natomiast, że „przyjaźń między Izraelem a Polską jest konkretna”, lecz ma ona również „”wymiar duchowy”. Szef izraelskiego rządu przypomniał również historię obu narodów w postaci mordów dokonanych przez hitlerowskie Niemcy. Netanjahu dodał, iż „Polska ma zdecydowane stanowisko jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy”, co Izrael “docenia”.

Pod koniec czerwca w podobnym tonie wypowiedział się prezes PiS. Jarosław Kaczyński stwierdził wówczas, że Izrael należy do „przyczółka naszej kultury” w regionie Bliskiego Wschodu.

Zabezpieczenie świadczeń

Podczas wizyty w Izraelu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpisali porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Wcześniej, premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację. Umowa podpisana na szczeblu ministerialnym ma na celu zapewnienie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego funkcjonujących w Polsce i Izraelu. Została ona oparta na międzynarodowych standardach obowiązujących w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, tj.: zasadzie równego traktowania, zasadzie swobodnego transferu (eksportu) świadczeń, zasadzie jedności stosowanego ustawodawstwa, zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia

Za: autonom.pl, na podstawie: premier.gov.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here