foto: Krzysztof Wojciewski (ms.gov.pl)

Na karę 25 lat więzienia skazał we wtorek Sąd Apelacyjny we Wrocławiu 43-letniego Jana G., oskarżonego o gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny w Zbylutowie (Dolnośląskie). Sprawca został ujęty po 22 latach od zbrodni. Wyrok jest prawomocny.

W I instancji, w lutym ubiegłego roku, Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał G. za winnego gwałtu oraz zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 15-letniej Ewy P. Wymierzył mu karę dożywotniego więzienia. Od tego wyroku odwołała się obrona, która domagała się uniewinnienia mężczyzny w zakresie zabójstwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Pawłowicz u Gadowskiego: KRS to była anarchia. Sędziowie to zamknięta kasta. Czują się bezkarni

We wtorek Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok I instancji z dożywocia na 25 lat więzienia.

Jak powiedział PAP rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Witold Franckiewicz, sąd podzielił ustalenia sądu I instancji i uznał Jana G. za winnego zarówno gwałtu, jak i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. G. przyznał się do gwałtu, ale nie przyznał się do zabójstwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sędzia wydalona z zawodu za jawny przekręt odwołuje się do SN, a ten ją przywraca. “To zupełnie nadzwyczajna kasta”;

W sierpniu 1993 r. w okolicach miejscowości Zbylutów 15-latka wracała w nocy z dyskoteki; została zamordowana kilkaset metrów od domu, a jej ciało znaleziono w lesie.

Śledztwo, które zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy, ponownie podjęto w 2010 r. Nad sprawą pracował specjalny zespół policyjny z tzw. Archiwum X. Zbadano nowe okoliczności i zastosowano nowe metody analityczne, co pozwoliło na ujęcie sprawcy w listopadzie 2015 r.

Za: PAP, Tvp.info

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here