CPK to wielka konkurencja dla lotniska pod Berlinem. No i się zaczyna: “Fakt” pisze o “rozpaczy Polaków” z powodu CPK

0
16630

Kilka dni temu pojawiła się informacja, iż w gminie Baranów (ok. 40 km na zachód od Warszawy) powstanie jedno z największych przesiadkowych lotnisk w Europie. Centralny Port Komunikacyjny (CPK), bo tak oficjalnie nazywa się ten projekt, jako największy hub przesiadkowy w Europie Środ.-Wsch., miałby konkurować przede wszystkim z wciąż jeszcze budowanym lotniskiem przesiadkowym pod Berlinem. Długo nie trzeba było czekać na reakcję. Należący do niemieckiego koncernu medialnego dziennik “Fakt” właśnie wypuścił artykuł o “rozpaczy Polaków” z powodu budowy CPK.

Jeśli mierzyć szanse na powodzenie danej inwestycji po tym, jak reagują przedstawiciele grup, których interesy tą inwestycją mogą być zagrożone, to Centralny Port Komunikacyjny (CPK) w gminie Baranów może być strzałem w przysłowiową “dziesiątkę”.

ZASKOCZENIE. Jerzy Buzek za ubieganiem się o reparacje od Niemiec

Wydawany od 2003 roku w Warszawie przez niemiecko-szwajcarskie wydawnictwo Ringier Axel Springer dziennik “Fakt” wypuścił w ubiegłym tygodniu tekst pod bardzo mocnym tytułem: “Rząd Szydło wysiedli tych Polaków. Oto ich rozpacz”.

O co chodzi? Otóż dziennikarze “Faktu”, powołując się na audycję Polskiego Radia (Z wizytą w Stanisławowie. Zobacz, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny), arbitralnie stwierdzili, że mieszkańcy gminy Baranów (gdzie ma powstać CPK) są zrozpaczeni, bowiem “Beata Szydło i jej rząd zmuszą ich, by zostawili swoje domy!”

W artykule “Faktu” nie ma wzmianki o tym, że wywłaszczeniu (za godziwym odszkodowaniem opartym na cenach rynkowych) będą podlegać tereny, na których mieszka zaledwie 150 osób. Jeśli wziąć pod uwagę skalę inwestycji (lotnisko wraz z infrastrukturą ma zajmować teren blisko 8 km kwadratowych), to naprawdę niewiele. Trudno byłoby znaleźć lepszą lokalizację – patrząc przez pryzmat bliskości Warszawy i Łodzi, autostrady A1 i A2 oraz centralnej magistrali kolejowej.

Jedno jest pewne – jeśli CPK kiedykolwiek powstanie, to najwięcej stracą Niemcy. Przypomnijmy, że pod Berlinem wciąż jest budowane wielkie lotnisko przesiadkowe, dla którego największym konkurentem byłby hub przesiadkowy zlokalizowany w Polsce i obsługujący całą Europę Środkowo-Wschodnią. Podejrzewam, że z biegiem tygodni/miesięcy takich artykułów jak ten z “Faktu” możemy się spodziewać coraz więcej.

Za: niewygodne.info.pl

Niemieckie media w Polsce wstrzymują emisję spotów „Sprawiedliwe sądy”. „Kampania nie jest zgodna z zasadami i wartościami grupy”

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here