w

Cud nad Wisłą

Cud nad Wisla 1921

Cud nad Wisłą – 1921. Polski film fabularny z 1921 roku w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Polecam: Piosenki o Bitwie Warszawskiej.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=9VHqrMFCCig[/youtube]

Do kresowego dworu Granowskiego w Kręży przychodzi córka Macieja Wierunia, w której zakochany jest z wzajemnością syn dziedzica Jerzy. Wybucha wojna. Obok dworu zatrzymuje się trupa wędrownych artystów. Biorą oni udział w walce z bolszewikami, którzy jednak opanowują dwór. Zwycięski kontratak wojsk polskich. Wróg ucieka w popłochu.

obsada: Jerzy Leszczyński, Anna Belina

twórcy: reżyseria: Ryszard Bolesławski, scenariusz: Adam Zagórski, zdjęcia: Zbigniew Gniazdowski

Cud nad Wisla 1921
Cud nad Wisla 1921

Opis: Jest zima 1919 roku. We wsi Kręzy nad Bugiem trwają przygotowania do wieczerzy wigilijnej. W chacie bogatego gospodarza Macieja Wierunia (Edmund Gasiński), jego córka Krysta (Jadwiga Smosarska) krząta się przy świątecznym stole. Niebawem w obejściu zjawia się młody dziedzic Jerzy Granowski (Jerzy Leszczyński), zakochany w Kryście od czasu gdy ta przed laty wychowywała się w majątku jego rodziców. Młodzi wraz z bratem Krysty, Michałem wyruszają z szopką do dworu połamać się wigilijnym opłatkiem. Życie w oddalonej od świata wiosce toczy się spokojnie i monotonnie, gdy tymczasem przez Kresy wschodnie przetacza się front wojny polsko-rosyjskiej. Na wiosnę w Kręzach pojawiają się bolszewicy, którzy zajmują dwór państwa Granowskich a w okolicy toczą się walki Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Niebawem front przesuwa się w kierunku Warszawy…

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Kościuszko pod Racławicami(1938)

Kościuszko pod Racławicami

Księżna Łowicka

Ksieżna Łowicka