Czy niemieckie koncerny motoryzacyjne były w zmowie kartelowej, aby ograniczyć pozaniemiecką konkurencję? - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 12 lipca, 2020

Czy niemieckie koncerny motoryzacyjne były w zmowie kartelowej, aby ograniczyć pozaniemiecką konkurencję?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Niemiecki tygodnik “Der Spiegel” ujawnił, że przedstawiciele koncernu Volkswagena (oraz należących do niego spółek Audi i Porsche), BMW i Daimlera (producent Mercedesa) od lat 90-tych spotykali się w ramach tajnych grup roboczych. Chodziło o wspólne ustalanie sposobów “wygaszania konkurencji”. Na spotkaniach dyskutowano m.in. jak projektować pojazdy, produkować silniki, skrzynie biegów i inne podzespoły, jakich wybierać dostawców oraz jakie płacić im ceny. Czyż nie jest to przypadkiem naruszenie zasad wspólnotowego rynku?

Tygodnik “Der Spiegel” przedstawił dokumenty, z których wynika, że Volkswagen (w skład którego wchodzi również Audi i Porsche), BMW oraz Daimler (producent Mercedesa) zaczęły rozmowy w latach 90. w celu “skoordynowania działań związanych z technologiami samochodowymi, kosztami, dostawcami, jak również z kontrolą emisji w silnikach Diesla”. Doszło do zawiązania 60 tajnych grup roboczych, na których 200 przedstawicieli ww. koncernów ustalało jak projektować pojazdy, produkować silniki, skrzynie biegów i inne podzespoły, jakich wybierać dostawców oraz jakie płacić im ceny. Wszystko po to, aby ograniczyć konkurencję koncernów motoryzacyjnych z innych państw.

Jeśli ustalenia tygodnika “Der Spiegel” się potwierdzą, to mamy do czynienia z bardzo ciekawą sprawą tzw. zmowy kartelowej. Ciekawą o tyle, że jest ona zakazana przez unijne prawo. W tym kontekście jestem ciekawy zachowania Komisji Europejskiej. Czy przejmie inicjatywę w tej sprawie i wykorzysta swoje uprawnienia nakładając na niemieckich producentów samochodów wielomiliardowe kary? Czy też z uwagi na kraj pochodzenia koncernów uczestniczących w zmowie, będzie raczej bierna, pozostawiając rozstrzygnięcie lokalnym urzędom antymonopolowym?

Za: niewygodne.info.pl

Dziennikarka ZDF odpowiada na zarzut pracy dla przekłamujących historię Niemców: „Każda praca jest pracą”

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,709FaniLubię
18,058ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy