Czy PO i Ruch Autonomii Śląska chcą oderwać Śląsk od Polski?

5
20553

O tym, że Platforma Obywatelska to organizacja antypolska czytelników mojej strony nie trzeba uświadamiać, od wielu lat osoby będące członkami tej partii są w polityce jedynie dla własnych, partykularnych interesów a nie dla dobra ojczyzny. Nie waham się użyć słów, że są to zdrajcy, których porównać można do Targowicy. Dzisiaj udowadniają to po raz kolejny, nie tylko krzycząc w Brukseli i próbując ściągnąć na Polskę unijne sankcje, 15 stycznia w Sejmie RP miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Przedstawiciel Ruchu Autonomii Śląska domagał się uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Gdyby tak się stało byłby to pierwszy krok do separacji Śląska od Polski. 

Owym przedstawicielem był Jerzy Gorzelik, który całkiem niedawno wypowiedział słowa: “Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Moja ojczyzna to Górny Śląsk. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem. Państwo zwane Rzeczpospolita Polska, którego jestem obywatelem, odmówiło mi i moim kolegom prawa do samookreślenia i dlatego nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa.” Stwierdził również, że przyłączyć Górny Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek”, „Po 80 latach, widać, że małpa zegarek zepsuła”Uważam, że tylko za te słowa powinien dostać solidnie po twarzy, no ale PiS jest dużo mniej radykalny ode mnie. Zebrano ponad 100 tysięcy podpisów i projekt zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych trafił pod obrady Sejmu. Warto zauważyć pewną nową jakość, obywatelski projekt (pomimo tego, że jest to bardziej sianie gównoburzy niż coś poważnego) to nie został od razu odrzucony, wszystkie partie mogły wypowiedzieć swoje zdanie a projekt został skierowany do komisji. Dawniej inicjatywy obywatelskie, których nie popierała koalicja PO-PSL od razu były uwalane przez rządzących.

A zatem posłuchajcie wypowiedzi, na początek wspomniany już Jerzy Gorzelik. Na wstępie dodam, że trudno słuchać tego bełkotu i jest to tzw. #rakcontent

Jerzy Gorzelik: uzasadnia konieczność uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.

Szymon Giżyński (PiS) “Śląskość jest najwspaniajszą polskością!”

Jako pierwszy z posłów wypowiedział się Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że: “Obiektywizm zaś w ujęciu historycznym w relacji między Śląskiem i pozostałymi polskimi ziemiami wręcz obliguje do powiedzenia wielu pięknych prawd i o Śląsku, i o Polsce, jak choćby tej, że znamienne, pierwsze polskie zdanie: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj, stanowiące wręcz manifest polskiej duchowości i kultury, pochodzi z 1270 r. ze słynnej Księgi henrykowskiej powstałej w jednym ze sławnych śląskich klasztorów. Z kolei pamięć i doświadczenie historyczne stanowią o kluczowym znaczeniu Śląska dla polskiej racji stanu. Ze względu na uwarunkowania geopolityczne niczym nieuszczuplona polskość śląska ma dla polskiego interesu narodowego niejako podwójne znaczenie. Zatem świadomość, że śląskość jest najwspanialszą polskością, historycznie tak odporną na germanizacyjne wpływy, polskością, która skutecznie, a nawet triumfalnie oparła się niemieckiemu żywiołowi – taka świadomość i wszystkie wynikające z niej konsekwencje stanowią na dziś i na jutro kamień węgielny polskiego patriotyzmu.” Prawo i Sprawiedliwość oczywiście nie poprze tej ustawy.

Ziobro

Danuta Pietraszewska (Platforma Obywatelska) za uznaniem mniejszości śląskiej.

Kolejna była posłanka Platformy Obywatelskiej, która wyraziła poparcie dla inicjatywy. No cóż, wszelkie antypolskie działania przychodziły posłom PO bez trudu. Wyprzedaż polskiego majątku narodowego, zabójcza dla Polski prywatyzacja państwowych spółek dużo poniżej ich realnej ceny… O mały włos nie sprzedali polskich lasów, teraz pora na współdziałanie z Niemcami w celu destabilizacji sytuacji na Śląsku.

Tomasz Jaskóła (Kukiz’15) nie damy oderwać Śląska od Polski!

W obronie polskości Śląska wystąpił poseł klubu Kukiz’15 Tomasz Jaskóła, który zmiażdźył Gorzelika w kwestiach historycznych: “W uzasadnieniu historycznym, szanowni państwo, do obywatelskiego projektu jest radosna twórczość historyczna, którą może zmiażdżyć przeciętny nauczyciel historii, o tworzeniu się narodu śląskiego w X w., co jest kuriozum (Oklaski), bo każdy średnio rozgarnięty człowiek w tym kraju zgodnie z socjologicznymi, politologicznymi i historycznymi podstawami wie, że narody tworzyły się w wiekach XVIII i XIX. Sięgnięto nawet po Długosza. Ale jest problem. Szanowni państwo, Długosz oczywiście pisał o Ślązakach, to prawda, tylko że, szanowni państwo, w XV w. Ślązacy to pojęcie etnoterytorialne, nie etnojęzykowe i nie etnonarodowe, bo tych narodów po prostu nie było. Jeszcze w XVI w. książęta śląscy – ja już pomijam, że jeszcze w XIII, XIV w. – mieli doskonałe kontakty z polskimi władcami. Jeszcze w XVI w. i w XVII w. ostatni książę śląski piastowski zmarł, kiedy u nas już panował Jan III Sobieski.” A swoją wypowiedź genialnie podsumował: “Dlatego klub Kukiz’15 nie będzie tego wspierał i wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu fikcji tworzenia narodowości albo etniczności śląskiej, ponieważ Ślązacy to Polacy.”

Janusz Sanocki masakruje ideę uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.

W podobnych tonie wypowiedział się niezależny poseł Janusz Sanocki: “Jak będziemy kontynuować te bzdury, które zostały zapisane w ustawie o mniejszościach etnicznych, którą moim zdaniem należy zweryfikować, to będziemy właśnie brnąć w te wszystkie absurdy i pomysły coraz bardziej, dzielenia państwa, konfliktowania rozmaitych grup tylko na tej podstawie, że posługują się w domu czy w swoim kręgu towarzyskim, czy rodzinnym innym narzeczem czy innym dialektem. A niech sobie posługują się nimi. Kto komu przeszkadza w Polsce śpiewać po góralsku czy po śląsku?”

Robert Winnicki (Kukiz’15) RAŚ prowadzi antypolską i antyśląską działalność!

Robert Winnicki z Ruchu Narodowego (Kukiz’15) dobitnie stwierdził, że działalność Ruchu Autonomii Śląska “jest to praca nie tylko antypolska, jest to przede wszystkim działalność antyśląska, […], ponieważ próbujecie ze Śląska zrobić takie getto, próbujecie zrobić getto ślązakowców, które nie ma nic wspólnego z prawdziwą, piękną, bogatą, różnorodną, co było podkreślane w wystąpieniu naszego posła, różnorodną chociażby pod względem dialektu, regionalną tożsamością śląską.”

Czesław Sobierajski (PiS) Ruch Autonomii Śląska to opcja niemiecka?

Czesław Sobierajski z Prawa i Sprawiedliwości zauważył na wstępie swojej wypowiedzi, że występujący niegdyś przedstawiciel tejże inicjatywy ustawodawczej, Zbigniew Kadłubek, w ostatnich wyborach, otwierał listę mniejszości niemieckiej w okręgu katowickim. Haha, czyli idealnie widać czyje interesy reprezentuje Ruch Autonomii Śląska.

Sylwester Chruszcz (Kukiz’15) Ślązacy daniną krwi udowodnili swoją polskość!

Sylwester Chruszcz z Ruchu Narodowego (Kukiz’15) przypomniał o poświęceniu ludu śląskiego w walce o swoją polskość: “Bracia Ślązacy pamiętają o swoich przodkach, którzy przelewali krew w powstaniach śląskich. Naród żyjący na Górnym Śląsku pomimo pozostania przez sześć wieków poza państwowością polską udowodnił daniną krwi swoje oddanie sprawom narodowym, polskim. I teraz próba usprawiedliwienia na siłę tendencji separatystycznych w imię doraźnych, trzeba podkreślić, interesów wąskiej grupy lokalnych polityków pod pretekstem żywiołu narodowego jest totalnym, ale to totalnym nieporozumieniem.”

Stanisław Pięta (PiS) Korfanty czy Mackiewicz kazaliby strzelać do RAŚ!!!

Pod koniec dyskusji Stanisław Pięta z Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział wprost to co dawni, wielcy przedstawiciele Śląska zrobiliby z Ruchem Autonomii Śląska: “zarówno Korfanty, jak i Mackiewicz kazaliby strzelać do was.”

Tutaj możecie obejrzeć całą debatę: Cała debata! Ślązacy będą mniejszością etniczną?

23445_380546509350_675967_n 26856_377839879350_6544204_n

18 stycznia 2016 sejmik województwa śląskiego, składający się z antypolskiej koalicji PO-PSL-SLD przyjął oświadczenie dotyczące poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Więcej: slaskie.pl

Obecnie ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych obejmuje cztery mniejszości: karaimską, romską, łemkowską i tatarską. Gwarantuje im dotacje, prawo do kultywowania historii regionu, możliwość zapisywania nazwisk i nazw miejscowości we własnym języku.

SlaskPolacy

[socialpoll id=”2324844″]

Komentarze:

komentarzy

5 COMMENTS

 1. Niech nie robią sobie jaj, bo Śląsk zawsze był Polski i nie zgadzam się na to, by klasyfikować Ślązaków, jako mniejszość narodową.

  • Jak oni w większości bardziej czują się Niemcami niż Polakami … Jestem niemal pewien że zaraz po ewentualnej autonomii rozpisali by pseudo referendum o dołaczenie do Niemiec -.-. I tak zaczęły by się rozbiory Polski nowe. Ślązak to Polak tak samo jak całą reszta mniejszości etnicznych w Polsce. A jeśli nie czuje się Polakiem to niech wypierdala (grzeczniej się nie da) do Niemiec.

   • Raczej powiedziałabym, że wielu Ślązaków nie do końca czuje się ani Polakami ani Niemcami. Twierdzą, że są narodowości śląskiej. Tak się składa, że ja jestem Ślązaczką po kądzieli, ale nie wyobrażam sobie, żeby Śląsk nagle oderwał się od Polski.

    Tak po prawdzie mówiąc, to Śląsk jest obecnie mieszanką ludzi napływowych z różnych regionów Polski. Zjeżdżali tu, bo tu była praca. Jeżeli chodzi o RAŚ, to jest czysta opcja niemiecka, kolejna V kolumna Merkel. Na Śląsku jest, niestety, spora mniejszość niemiecka, i to ona ma sentymenty do przejścia pod naszego zachodniego sąsiada.

   • Lady Tigra

    Więc jak mają ciągoty pro – niemieckie , to nic nie stoi na przeszkodzie niech się przeniosą do Niemiec w Guben stoją mieszkania do wzięcia,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here