Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniach UPA? Poseł Winnicki pyta MEN o podstawę programową - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 12 lipca, 2020

Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniach UPA? Poseł Winnicki pyta MEN o podstawę programową

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

„Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniczej naturze ukraińskiego szowinizmu i terroryzmie ukraińskich nacjonalistów w II RP?” – pyta w interpelacji skierowanej do resortu edukacji poseł niezrzeszony Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego.

Parlamentarzysta ma wątpliwości dotyczące obecności w podstawie programowej dla szkół średnich tematyki ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię w ramach zagadnienia „konfliktu polsko-ukraińskiego”. W oparciu o doniesienia medialne poseł wystosował interpelację do MEN.

Lider Ruchu Narodowego zauważa, że winę za rzeź Polaków w ramach „konfliktu” próbuje się w całości przerzucić na podmioty trzecie. „To samo tyczyć się ma stosunków polsko-litewskich w okresie II wojny światowej” – pisze w interpelacji nr 14731 Robert Winnicki.

„Środowiska Kresowian publicznie wyrażają obawę, iż z uwagi na powyższe nie zostaną uczniom przedstawione w sposób rzetelny fakty o zbrodniczej naturze ukraińskiego oraz litewskiego szowinizmu” – zauważa poseł, który pyta, „Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniczej naturze ukraińskiego szowinizmu mającego za podstawę tzw. doktrynę Doncowa?”.

Ponadto Robert Winnicki chce dowiedzieć się „Czy uczniowie poznają prawdę o terroryzmie ukraińskich nacjonalistów w II RP, którego ofiarami padali także lojalni wobec Rzeczypospolitej Ukraińcy (np. Iwan Babij, Sydir Twerdochlib)?”.

Kolejne sprawy poruszane przez lidera Ruchu Narodowego dotyczą obecności w programie programowej prawdy o „o eksterminacyjnej polityce samozwańczej republiki ludowej powstałej na ziemiach południowo-wschodnich w formie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej – które opisane są m.in. w artykule z portalu Kresy.pl Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach. Preludium Wołynia, gdzie przytoczono bogaty materiał źródłowy z epoki?”.

Dwa ostatnie pytania dotyczą kwestii litewskich: „Czy uczniowie poznają prawdę o polonofobii jako fundamencie obecnej – powstałej dopiero pod koniec wieku XIX – litewskiej polityki narodowej i jej skutkach w postaci zniszczenia Polaków na Laudzie, Ziemi Kowieńskiej oraz obecnej dyskryminacji Polaków na Wileńszczyźnie, która została opisana m.in. w tekście Mity litewskiego nacjonalizmu na blogu Polaków z Wilna, gdzie przytoczono bogaty materiał źródłowy z epoki?”.

Ponadto poseł chce dowiedzieć się „Czy eksterminacja Polaków inspirowana przez szowinizm zachodnioukraiński (Wołyń i Małopolska Wschodnia) i nowo-litewski (Ponary, Świeciany i in.) będzie nazywana zgodnie z prawdą ludobójstwem i nie będzie relatywizowana?”.

Za: pch24.pl, źródło: kresy.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,651FaniLubię
18,053ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy