w ,

Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniach UPA? Poseł Winnicki pyta MEN o podstawę programową

„Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniczej naturze ukraińskiego szowinizmu i terroryzmie ukraińskich nacjonalistów w II RP?” – pyta w interpelacji skierowanej do resortu edukacji poseł niezrzeszony Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego.

Parlamentarzysta ma wątpliwości dotyczące obecności w podstawie programowej dla szkół średnich tematyki ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię w ramach zagadnienia „konfliktu polsko-ukraińskiego”. W oparciu o doniesienia medialne poseł wystosował interpelację do MEN.

Lider Ruchu Narodowego zauważa, że winę za rzeź Polaków w ramach „konfliktu” próbuje się w całości przerzucić na podmioty trzecie. „To samo tyczyć się ma stosunków polsko-litewskich w okresie II wojny światowej” – pisze w interpelacji nr 14731 Robert Winnicki.

https://www.youtube.com/watch?v=TrCB6RcD6Yw

„Środowiska Kresowian publicznie wyrażają obawę, iż z uwagi na powyższe nie zostaną uczniom przedstawione w sposób rzetelny fakty o zbrodniczej naturze ukraińskiego oraz litewskiego szowinizmu” – zauważa poseł, który pyta, „Czy uczniowie poznają prawdę o zbrodniczej naturze ukraińskiego szowinizmu mającego za podstawę tzw. doktrynę Doncowa?”.

Ponadto Robert Winnicki chce dowiedzieć się „Czy uczniowie poznają prawdę o terroryzmie ukraińskich nacjonalistów w II RP, którego ofiarami padali także lojalni wobec Rzeczypospolitej Ukraińcy (np. Iwan Babij, Sydir Twerdochlib)?”.

Kolejne sprawy poruszane przez lidera Ruchu Narodowego dotyczą obecności w programie programowej prawdy o „o eksterminacyjnej polityce samozwańczej republiki ludowej powstałej na ziemiach południowo-wschodnich w formie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej – które opisane są m.in. w artykule z portalu Kresy.pl Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach. Preludium Wołynia, gdzie przytoczono bogaty materiał źródłowy z epoki?”.

Dwa ostatnie pytania dotyczą kwestii litewskich: „Czy uczniowie poznają prawdę o polonofobii jako fundamencie obecnej – powstałej dopiero pod koniec wieku XIX – litewskiej polityki narodowej i jej skutkach w postaci zniszczenia Polaków na Laudzie, Ziemi Kowieńskiej oraz obecnej dyskryminacji Polaków na Wileńszczyźnie, która została opisana m.in. w tekście Mity litewskiego nacjonalizmu na blogu Polaków z Wilna, gdzie przytoczono bogaty materiał źródłowy z epoki?”.

Ponadto poseł chce dowiedzieć się „Czy eksterminacja Polaków inspirowana przez szowinizm zachodnioukraiński (Wołyń i Małopolska Wschodnia) i nowo-litewski (Ponary, Świeciany i in.) będzie nazywana zgodnie z prawdą ludobójstwem i nie będzie relatywizowana?”.

Za: pch24.pl, źródło: kresy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Tam gdzie urodził się Herbert” – rozmowa z Andrzejem Karutem we Lwowie

Rzecznik rządu Orbana: wiemy, że to Soros stoi za tą szaloną europejską polityką imigracyjną!