Haniebna kolaboracja Francji czy Włoch w wymiarze państwowym z III Rzeszą dziś praktycznie nie ma znaczenia. Mało kto wytyka tym krajom, że przedstawiciele ich władz wspierali Niemców w organizacji systemu masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Co innego w przypadku Polski. Mimo, iż polskie władze jako jedyne na świecie w sposób instytucjonalny organizowały pomoc Żydom, to czyny pojedynczych przedstawicieli narodu mają rzucać cień na całe państwo, a Polska – w odróżnieniu od Francji czy Włoch – ma być współodpowiedzialna a Holocaust.

Warto przypomnieć, że kiedy w Polacy zakładali Żegotę, czyli organizację humanitarną, która – będąc organem polskiego rządu na uchodźstwie – jako jedyna na świecie w latach 1942-1945 w sposób instytucjonalny organizowała pomoc dla Żydów prześladowanych i eksterminowanych przez Niemców, we Francji – która podjęła kolaborację z Niemcami – zamiast zinstytucjonalizowanej pomocy dla Żydów organizowane były wywózki do obozów śmierci. Szacuje się, że w ten sposób deportowano na śmierć ok. 76 tysięcy Żydów, z czego 11 tys. było dziećmi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W 1939 w Abbeville (Francja) Brytyjczycy i Francuzi podjęli decyzję, aby nie pomagać Polsce. Pięć lat później Abbeville wyzwolili Polacy


Należy zauważyć, że Francja Vichy, która oficjalnie kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami, posiadała dość sporą wewnętrzną autonomię. Jej władze podjęły – pomimo braku nacisków ze strony III Rzeszy – zakrojoną na szeroką skalę kampanię antyżydowską. Bezpośrednio po utworzeniu państwa (w 1940 roku) zniesiono przepisy piętnujące antyżydowskie wypowiedzi w prasie. Później przyjmowano coraz bardziej restrykcyjne ustawy antysemickie, ograniczające możliwości zatrudnienia Żydów i ich aktywność społeczną. Akcja wywożenia Żydów na śmierć do obozów koncentracyjnych w 1943 roku było apogeum państwowego antysemityzmu we Francji.

Podobnie rzecz się miała w przypadku Włoch. Wobec żądań Niemców Benito Mussolini zezwolił na działalność obozów koncentracyjnych, a także podpisał dekret nakazujący wywieźć wszystkich włoskich Żydów do obozów lub do III Rzeszy. Pierwszy obóz koncentracyjny Fossoli powstał w 5 grudnia 1943 roku. Inne obozy przeznaczone dla Żydów i więźniów politycznych powstały w 1944 i były to Gries-Bolzano i Risiera Di San Saba. Włosi uchwalili również skierowane przeciwko Żydom prawo, które było wzorowane na niemieckich ustawach norymberskich.

RÓWNIEŻ PRZECZYTAJ: W sprawie kłamstwa Verhofstadt’a odpowiedzmy prawdą: W hitlerowskim Waffen-SS służyło aż 40 tys. Belgów!

Pomimo zupełnie oczywistych aktów kolaboracji z III Rzeszą i oficjalnej pomocy w organizacji systemu masowej eksterminacji ludności żydowskiej, dziś mało kto wytyka Francuzom czy Włochom ich haniebną przeszłość. Uwaga jest za to skupiona na Polsce, która to – zgodnie z założeniami akcji dyfamacyjnej – ma być współodpowiedzialna za Holocaust.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here