w

Grupa przestępcza na zlecenie rosyjskich służb dewastowała polskie miejsca pamięci na Ukrainie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o rozpracowaniu grupy przestępczej, która na zlecenie rosyjskich służb specjalnych dewastowała polskie i żydowskie miejsca pamięci na Ukrainie. Nie wiadomo na razie, czy sprawców zatrzymano.

Członkowie grupy mieli zniszczyć m.in. groby żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) w Mielnikach koło Szacka w obwodzie wołyńskim, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. w walkach z wkraczającą do Polski Armią Czerwoną.

Według SBU siedziba grupy znajdowała się w Czernihowie na północy Ukrainy, lecz celem jej działań były upamiętnienia i miejsca kultu religijnego na Wołyniu i w obwodzie sumskim.

„Grupa na zlecenie rosyjskich służb specjalnych dokonywała przestępstw, których celem było rozżeganie nienawiści na tle narodowościowym i szkodzenie wizerunkowi międzynarodowemu Ukrainy” – oświadczyła Służba w komunikacie.

ZOBACZ: Robert Winnicki: Czy Litwini nie są świadomi konieczności współpracy z Polską wobec rosyjskiego zagrożenia?

SBU poinformowała, że cmentarz żołnierzy KOP w Mielnikach został zdewastowany w nocy z 25 na 26 grudnia 2017 r. Sprawcy „zamalowali i rozbili krzyże na grobach żołnierzy polskich służb granicznych, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. w bojach z Armią Czerwoną” – poinformowano.

W zeszłym roku na Ukrainie doszło do szeregu incydentów związanych z polskimi miejscami pamięci narodowej oraz placówkami dyplomatycznymi. W marcu z granatnika RPG-26 ostrzelany został konsulat RP w Łucku. W lipcu na teren tej samej placówki podrzucono ładunek wybuchowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemcy przejmują kolejną gałąź przemysłu w Polsce! [WIDEO z konferencji Robert Winnickiego]

Wcześniej, w styczniu tego samego roku, zdewastowano pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej. W Mościskach w obwodzie lwowskim doszło też do podpalenia jednej z klas polskiej szkoły.

Za: PAP, TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wróciła Beata Szydło z 2015 roku! Pani Premier pokazała posłom Platformy Obywatelskiej gdzie ich miejsce! [WIDEO]

Skrajna lewica przygarnięta przez warszawską uczelnię. Wcześniej przeszkadzało sąsiedztwo ONR