HAŃBA! Parlament Ukrainy przyjmie uchwałę o „ludobójstwie dokonanym przez państwo polskie”? Projekt już jest!

0
2570

Niezrzeszony deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, Ołeh Musij, złożył w środę projekt rezolucji upamiętniającej rzekomą zbrodnię ludobójstwa na Ukraińców, której mieli dopuścić się Polacy. To odpowiedź na przyjętą przez polski parlament uchwałę o zbrodni ludobójstwa, której dokonali Ukraińcy na Polakach – chodzi o tzw. „Rzeź Wołyńską”.

Pełna nazwa dokumentu złożonego w ukraińskim parlamencie brzmi: „Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”.

Jak donosi portal interia.pl, na stronie internetowej parlamentu nie opublikowano dotychczas tekstu projektu. Wiadomo jedynie, że został on złożony 3 sierpnia i adresowany jest m.in. do szefów komisji: kultury, praw człowieka i mniejszości narodowych, integracji europejskiej i budżetowej.

Projekt Musija to odpowiedź na przyjętą przez polskich posłów uchwały ustanawiającej 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uchwale posłowie podkreślili jednak, że oddają hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

Uchwała polskiego parlamentu wywołała burzę na Ukrainie. Prezydent Petro Poroszenko wyraził wówczas opinię, że dokument będzie wykorzystywany do spekulacji politycznych. Borys Tarasiuk, b. szef MSZ Ukrainy, a obecnie poseł, oświadczył wtedy, że w związku z przyjęciem uchwały rezygnuje z funkcji szefa międzyparlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską.

Za: pch24.pl, źródło: interia.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here