Hashim Thaçi, były terrorysta prezydentem Republiki Kosowa!

0
1245

Hashim Thaçi mimo protestów ze strony opozycji, sprzeciwiającej się normalizacji stosunków z Serbią, został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Republiki Kosowa. W przeszłości był on liderem terrorystów z Wyzwoleńczej Armii Kosowa, oskarżanym przez Radę Europy o handel ludzkimi organami.

Nowy prezydent został wybrany przez parlament Kosowa w lutym, natomiast w czwartek został on zaprzysiężony przez Zgromadzenie Kosowa, czemu towarzyszyły zamieszki pod jego budynkiem. W piątek w centrum Prisztiny odbyła się oficjalna inauguracja prezydentury Hashima Thaçiego, podczas której jego przeciwnicy zdecydowali się rozpylić gaz łzawiący (od kilku miesięcy stosują podobne metody w parlamencie), po czym zostali zatrzymani przez policję. Sam Thaçi zapewnia, że będzie stał na straży ustawy zasadniczej i dążył do dalszej integracji Kosowa z Unią Europejską oraz NATO. Zdaniem opozycji nowy prezydent złamał już ustawę zasadniczą jeszcze jako minister spraw zagranicznych, podpisując porozumienie z Serbią dotyczące normalizacji stosunków i większych uprawnień serbskiego samorządu na północy Kosowa.

ZOBACZ: Kosovo jest serbskie – Ptaku

Thaçi jest jednak znany przede wszystkim jako były przywódca Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UÇK), która jest odpowiedzialna za mordy na Serbach podczas konfliktu w byłej Jugosławii. Według projektu raportu powstałego na zlecenie Rady Europy, stworzonego przez szwajcarskiego senatora Dicka Marty’ego i opublikowanego w grudniu 2010, Hashim Thaçi jako lider UÇK miał być zaangażowany w przemyt narkotyków i nielegalny handel organami przeznaczonymi na przeszczepy.

Na podstawie: BalkanInsight.com
Źródło: Autonom.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here