Islamski burmistrz Nazaretu Ali Salam odwołuje uroczystości Bożego Narodzenia. Uderzenie w chrześcijan!

1
2184

Ali Salam, muzułmański burmistrz Nazaretu, postanowił odwołać w tym roku miejskie uroczystości związane ze świętami Bożego Narodzenia. Jak podaje oficjalna palestyńska Agencja Wafa, Salam podjął tę decyzję na znak protestu „przeciwko przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy”.

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy oznacza tym samym uznanie, że jest to stolica Izraela. Sprawa wywołała w ostatnim czasie poważną dyskusję i wiele kontrowersji, szczególnie w Autonomii Palestyńskiej, która jest zamieszkana w 97 proc. przez ludność muzułmańską. Wygląda więc na to, że działania muzułmańskiego burmistrza Nazaretu są swego rodzaju wsparciem dla Palestyńczyków. Burmistrz Ali Salam podkreśla, że odwołanie przez niego miejskich uroczystości Bożego Narodzenia to także wyraz sprzeciwu wobec decyzji o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

„To uwzględnienie realiów” – tak Donald Trump skomentował decyzję o uznaniu przez Stany Zjednoczone Jerozolimy jako stolicy Izraela. Według izraelskich mediów premier Benjamin Netanjahu i jego doradcy aktywnie uczestniczyli w podejmowaniu przez administrację USA decyzji ws. statusu Jerozolimy. Z kolei prezydent Trump miał koordynować te prace.

Jak dotychczas ONZ oraz społeczność międzynarodowa uznają Tel Awiw za stolicę Izraela, jednak w Jerozolimie rezydują władze państwa żydowskiego. Wschodnia Jerozolima została zdobyta przez Izrael w roku 1967 w ramach wojny sześciodniowej. Od tego czasu status miasta powoduje napięcia.

Warto przypomnieć, że Nazaret z Bazyliką Zwiastowania to jeden z głównych symboli chrześcijaństwa. Archanioł Gabriel zwiastował tam Maryi narodzenie Jezusa, który zwany był potem Nazarejczykiem. Sam Jezus spędził tam swoje dzieciństwo i młodość. Dziś Nazaret liczy ok. 75 tys. mieszkańców. Tłumnie odwiedzają go chrześcijańscy pielgrzymi szczególnie w okresie Narodzenia Pańskiego.

Źródło: KAI, PCh24.pl

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here