Jak zostać PRZESTĘPCĄ na Ukrainie? Kilka słów o Banderze…

6
1960

Kilka słów o ustawie gloryfikującej UPA i Stepana Banderę. Mało kto wie, że Bandera, odpowiedzialny za rzeź Polaków i Żydów jest dzisiaj honorowym obywatelem dziesiątek ukraińskich miast, szkoły i place nazywane sa jego imieniem i ma stawiane pomniki…
To policzek dla całego narodu polskiego, który wspierał Ukrainę zarówno podczas Pomarańczowej Rewolucji jak i dzisiaj wysyła pomoc humanitarną na wschód Ukrainy…

Jak zostać PRZESTĘPCĄ na Ukrainie? Kilka słów o Banderze…

 

Bandera był Ukraińcem o poglądach skrajnie faszystowskich. Jeszcze przed wojną odpowiedzialny był za mordy Ukraińców i Polaków szukających porozumienia polsko-ukraińskiego.
Jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943-1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło nawet do 100 000 osób.
Organizacja Bandery chętnie wznosiła hasła takie jak: „Niech żyją Adolf Hitler i Stepan Bandera – śmierć Żydom i komunistom”, dopuścili się mordów na tysiącach polskich Żydów.
Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Wiktora Juszczenkę tytułem Bohatera Ukrainy. Ukraińcy uwaązają go za bojownika o wolną Ukrainę za co przesiedział szereg lat najpierw w polskich więzieniach, a potem w nazistowskim obozie w Sachsenhausen. Stepan Bandera otrzymał z rąk rad miejskich władz ukraińskich honorowe obywatelstwo wielu miast na terenie dzisiejszej Ukrainy Zachodniej (których liczba stale rośnie), są to m.in. Łuck, Lwów, Tarnopol.
Warto dodać, że 4 lutego 2010 r. swój sprzeciw wobec gloryfikacji Stepana Bandery i członków OUN-UPA wyraził prezydent RP Lech Kaczyński… a następnie prezydent Komorowski – wizytował ukraiński parlament w czasie kiedy członkowie tego Parlamentu uchwalali ustawę gloryfikującą UPA, którą w maju tego roku Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, która uznaje prawny status Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Ustawa zakłada karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów, negowali celowość ich walki.
W tej ustawie przyjęto jeden punkt, z którego powinniśmy wziąć przykład – uznanie komunistycznego totalitarnego reżimu za system przestępczy, który prowadził politykę państwowego terroru. Dzięki temu poglibyśmy skazać bądź pozbawić emerytur tych, którzy dawniej strzelali do Polaków chroniąc sojuszu z ZSRR a obecnie żyją za państowe emerytury.
Jeśli zgoda na gloryfikację osoby odpowiedzialnej za rzeź Polaków ma zbliżyć Polskę z Ukrainą to jestem temu zdecydowanie przeciwny. Jeśli myślisz, że historia sprzed kilkudziesięciu lat nie powinna wpływać na dzisiejsze stosunki polsko – ukraińskie to zastanów jak byś zareagował gdyby nagle niemieckie władze uchwaliły Dzień Adolfa Hitlera, który w stosunku do naszego narodu mógłby sobie z Banderą przybić piątkę.
Jeśli Ukraina chce przyjaźni i pomocy Polaków – przede wszystkim powinna uznać Banderę za mordercę i oficjalnie pozbawić go wszelkich honorowych 

Zapraszam:
Informacje o Rzezi Wołyńskiej: https://prawicowyinternet.pl/zbrodnia-wolynska/
Informacje o ustawie ukr. parlamentu:
https://prawicowyinternet.pl/uhonorowanie-mordercow-z-upa-przez-ukrainski-parlament/
Filmy o Rzezi Wołyńskiej: https://prawicowyinternet.pl/filmy-o-rzezi-wolynskiej/

Grafika między innymi za: http://grafikapatriotyczna.pl, http://onet.pl

Komentarze:

komentarzy

6 COMMENTS

 1. Polska powinna przyjąć twarde stanowisko, albo precz z Banderą i przeproszenie nas za ludobójstwo Wołyńskie lub oziębienie stosunków, bo i tak z Ukrainy nic nie mamy oprócz dojenia naszych pieniędzy. To wielki błąd polskiej polityki wspieranej przez Kaczyńskiego (moim zdaniem to był bardzo kiepski prezydent i bardziej reprezentował obcych aniżeli nas) i teraz przez PIS-PO oraz Dudę. Ukraińcy zawsze będą wrogami Polski. Ja ich nie chcę!

 2. Problem ukrainski polega w tym, ze oni nie maja pozytywnych bohaterow panstwowotworczych. Taki narod, ktory swoje istnienie oparl na zbrodniach i krzywdzie innych. Czy taki narod moze wspolistniec pokojowo z innymi? To jest pytanie na teraz i na przyszlosc!

 3. Co do protestu śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego warto przypomnieć, że – nie pamiętam roku – rok lub dwa lata wcześniej, gdy powoli do świadomości Polaków Wołyń się przedostawał tenże sam Prezydent RP został zaproszony na obchody – uczczenia pamięci mordu w Hucie Pieniackiej – były to wakacje, dlatego to zapamiętałem. I niestety Prezydent RP, tak, śp. Lech Kaczyński, wybrał ukraińską Watrę – być może chodziło o Bytowską Watrę – w lipcu. Dopiero później przypomniał sobie o Wołyniu.

  Gdy na KULu nadawano odznaczenie Łukaszence to nieliczna grupa Polaków – wcale nie związana oficjalnym nurtem politycznym – wyzywani od faszystów – protestowała przeciwko gloryfikacji człowieka, który uhonorował Banderę.

 4. Na wstępie podkreślę, że gloryfikacja Bandery odbieram zdecydowanie negatywnie, ale działanie rządu Ukraińskiego nie jest sprawą prostą i za dużo związanym z tym Polskich emocji.

  Po Majdanie Ukraina stanęła przed stworzeniem nowej tożsamości narodowej, która to zniweluje tożsamość “bratnich narodów Ukraińsko- Rosyjskich”. Bandersi są utożsamiani w swoim narodzie praktycznie jako antykomuniści, a rzeź na Wołyniu jako drobny epizod. No cóż obozy koncentracyjne też były drobnym epizodem II wojny światowej, więc to żadne usprawiedliwienie, ale także Józef Piłsudski dopuścił się paru zbrodni i czy to oznacza, że Polacy powinni przekreślić cały jego dorobek myśli politycznej?

  Musimy mieć zrozumienie, że nie jest sprawa oczywisto-prosta. Niszczenie kultu Bandery to również niszczenie mitu antykomunistycznej Ukrainy, ale on może się również przerodzić w antypolonizm, czy też w neofaszyzm.

  Poza tym do tej pory nigdy Polski rząd nie chciał przeprosin w związku z rzezią na Wołyniu i tu leży pies pogrzebany.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here