Jedwabne i pogrom kielecki. IPN przeanalizuje relacje polsko-żydowskie w latach 1918-1968! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

Jedwabne i pogrom kielecki. IPN przeanalizuje relacje polsko-żydowskie w latach 1918-1968!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W Instytucie Pamięci Narodowej rusza projekt badawczy mający na celu uzupełnienie wiedzy na temat relacji polsko-żydowskich w latach 1918-1968. Naukowcy chcą przeanalizować pogrom kielecki oraz zbrodnię w Jedwabnem. Czy to oznacza, że do skutku dojdą już raz wstrzymane ekshumacje?

W ocenie dr. hab. Mirosława Szumiły, szefa Biura Badań Historycznych IPN, jeśli idzie o zbrodnie w Jedwabnem, to warto przeanalizować „szerszy kontekst” tego, co tam się stało, gdyż nie wszystko zostało wyjaśnione. – Potrzebne jest szersze spojrzenie na sytuację w tym regionie latem 1941 roku, w tym także na wcześniejszy wpływ okupacji sowieckiej, bo nie można się od tego oderwać – powiedział.

ZOBACZ: W 1944 r. Rosjanie i Żydzi zorganizowali pogrom polskiej wsi Koniuchy. W odróżnieniu od Jedwabnego zbrodnia ta nie wywołuje jednak większego zainteresowania

Jego zdaniem należy także bliżej przyjrzeć się roli Niemców w tej zbrodni. W ocenie naukowca, nie była ona „decydująca i jedyna”, ale należy „dokładnie przyjrzeć się ich inspiracji, bo wokół tego jest mnóstwo sporów i opinii”. Szumiło dodał, że jako badacz opowiada się za przeprowadzeniem ekshumacji zamordowanych Żydów. Sprzeciwiają się temu Żydzi, powołując się na reguły swego wyznania.

Zdaniem Szumiły, ekshumacja może pomóc w pełnym wyjaśnieniu zbrodni w Jedwabnem. – Proszę zwrócić uwagę, że dzięki pierwszym i niedokończonym ekshumacjom w Jedwabnem udało się ustalić, że ofiar było ok. 400, a nie ok. 1600, jak w swoich publikacjach pisał Jan Tomasz Gross – dodał.

IPN chce bliżej przyjrzeć się także sprawie pogromu kieleckiego z 1946 roku, gdyż we wcześniejszych pracach „pominięto szereg istotnych źródeł”.

Projekt jest planowany na kilka lat i prowadzić go będą badacze także spoza IPN.

Za: pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,175FaniLubię
17,892ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy