w ,

Komunistyczny prezydent Rzeszowa nie zgodził się na upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce wystąpiło z inicjatywą godnego uczczenia Polaków wymordowanych na Wołyniu. W Rzeszowie miał powstać pomnik upamiętniający to ludobójstwo. Władze Rzeszowa są jednak temu przeciwne. 

Rzecznik prezydenta Rzeszowa uzasadnia odmowę obawami „o współczesną wymowę takiego pomnika w relacjach polsko-ukraińskich”. Jak podkreśla Maciej Chłodnicki „trzeba pamiętać o przeszłości i wyciągać wnioski, ale szerzenie wrogości niczemu nie służy”. Rzecznik dodaje, że obowiązkiem prezydenta miasta jest łączenie, a nie dzielenie, obawia się że wznoszenie pomników nawiązujących do tragicznych, a jednocześnie niechlubnych wydarzeń przyczyniłoby się do antagonizowania dobrosąsiedzkich stosunków.

W sytuacji kiedy na Ukrainie stawia się dziesiątki pomników mordercom z UPA i OUN, a Stepan Bandera wyrasta na narodowego bohatera i w ukraińskich szkołach uczy się, że Lwów nigdy nie był polskim miastem, powyższe stwierdzenie polskiego polityka powinno z marszu odsunąć go z życia publicznego.

Przeczytaj również: Ukraiński IPN przeciw odsłonięciu tablic ku czci polskich bohaterów II wojny światowej.

BanderaManifestacja

Kim jest prezydent Rzeszowa? To Tadeusz Ferenc, od 1964 do rozwiązania należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1990 wstąpił do SdRP, a w 1999 – do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zasiadał we władzach wojewódzkich tych partii. To, że komuch może sprawować funkcje publiczne w naszym kraju to jakaś farsa z historii. Od 1989 roku wszelkie komunistyczne bydło powinno mieć zakaz sprawowania jakichkolwiek funkcji. Każdy, nawet szeregowy członek PZPR nie powinien móc zasiadać we władzach samorządowych i ogólnopolskich. Nie wprowadzono dekomunizacji i dzisiaj rządzą nadal osoby, dla których ważniejsze są „stosunki z Ukrainą” niż pamięć o własnych, bestialsko pomordowanych obywatelach. 

Rzeźbę wykonać miął artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński wywodzący się z Ulanowa, mieszkający teraz w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Żołnierze Wyklęci” czy „Żołnierze Niezłomni”? Który termin używać?

Policja wyciąga z autobusu małego islamistę wykonującego gest ścinania głowy! Niemcy się budzą?