w ,

Kresy. Historia i teraźniejszość

Parlamentarny Zespół Miłośników Historii pod przewodnictwem posła Zbigniewa Girzyńskiego zorganizował uroczystą sesję naukową: „Kresy. Historia i teraźniejszość”, podczas, której wypowiedzi się prelegenci: dr Dariusz Grabowski, Krzysztof Masłoń, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Joanna Biniszewska, Marcin Skalski, Adam Chajewski, Margarita Chilińska. Jako, że tematyka polskich kresów jest mi szczególnie bliska postanowiłem wyciąć poszczególne wypowiedzi i w przystępny sposób opublikować je na YouTube. Poniżej zapraszam do zapoznania się z nimi.
Zapraszam także do działów na stronie: Zbrodnia Wołyńska i Sybiracy.

dr Dariusz Grabowski: „Kresy powiew przeszłości – zobowiązanie przyszłości”


Dariusz Maciej Grabowski (ur. 28 sierpnia 1950 w Warszawie) – polski ekonomista i polityk, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm III i IV kadencji, kandydat w wyborach prezydenckich w 2000, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Krzysztof Masłoń: „Literatura Kresowa – Królewskie dziedzictwo naszego narodu”


Krzysztof Masłoń – (ur. 1953) – publicysta, dziennikarz, krytyk literacki. Przez lata związany z “Rzeczpospolitą” i “Magazynem Literackim Książki. Autor kilku książek, takich jak m.in.: “Lekcja historii najnowszej”, “Żydzi, Polacy i my”, “Bananowy song. Moje lata 70.”. Laureat branżowych nagród Ikara i PIKowego Lauru oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Opowiada o Kresach poprzez historię pisarzy i ich dzieł. Ale może ważniejsze od nazwisk, nawet najświetniejszych, są tutaj miejsca, takie jak Wilno i Lwów, Krzemieniec i Drohobycz, Stanisławów i Czortków.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: „Przemilczane ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce”


Do dnia dzisiejszego państwo polskie nie ma odwagi powiedzieć prawdy o LUDOBÓJSTWIE na Wołyniu… świetny wykład ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, dla mnie: autorytetu.
Między innymi o tym, że prawie 90% pomordowanych nie zostało jeszcze pochowanych… a warto wspomnieć, że byli to katolicy.

Joanna Biniszewska: „Dziedzictwo narodowe na kresach”


Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstało 27 października 2007 r. z inicjatywy dwóch wybitnych Polaków: prof. Tadeusza Łodziana i Jerzego Janickiego oraz jego właścicieli Aleksandry i Bogdana Biniszewskich.

Marcin Skalski: „Stosunek III RP do Litwy”


Marcin Skalski, redaktor portalu http://kresy.pl
Absolwent bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim, słuchacz trzech uczelni wschodnioeuropejskich: w Wilnie, we Lwowie i aktualnie w Doniecku na Ukrainie Wschodniej. Podczas studiów w Wilnie działał w kole Związku Polaków na Litwie – Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. Publikował w „Kurierze Wileńskim”, „Polityce Narodowej” oraz na portalu KRESY.PL.

Adam Chajewski: „Zgoda na dyskryminację Polaków na Litwie…”


Adam Chajewski redaktor portalu http://www.wilnoteka.lt/
Na temat dyskryminacji Polaków na Litwie i braku reakcji polskiego rządu…

Margarita Chilińska: „Sytuacja szkolnictwa polskiego na Litwie”


Margarita Chilińska na temat sytuacji szkolnictwa polskiego na Litwie i braku wsparcia ze strony polskiego rządu…

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Skompromitowane „Jedynki” Platformy Obywatelskiej

Obłuda Tuska i Niesiołowskiego ws. podsłuchów