– Syn Donalda Tuska stwierdził, że Amber Gold „to była lipa”. I co z tego? I co zrobili? Była też mowa o jednym wyroku skazującym (dla Marcina P. – przyp. red.). Tych wyroków było więcej, wszystkie były w zawieszeniu, to drwina z państwa prawa – powiedział w programie „Bez retuszu”, w TVP Info wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Wiceminister Warchoł surowo ocenił działania organów państwa w czasie, gdy działała firma Amber Gold. – 18 tysięcy pokrzywdzonych, 850 mln zł strat, czyli gigantyczna afera i umorzenie postępowania w państwie Donalda Tuska, w tej „zielonej wyspie” – wskazywał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przesłuchanie Michała Tuska przed Komisją ds. Amber Gold! [WIDEO NA ŻYWO]

Umorzone postępowania

– Niemalże pod oknami KNF kwitł ten biznes, wyciągający od ludzi setki milionów złotych. Umorzone postępowania i odmowy ich wszczęcia za poprzedniej władzy spowodowały szkody dla wymiaru sprawiedliwości – podkreślił wiceminister. – W tej chwili prokuratura staje na wysokości zadania i próbuje nadrabiać stracony czas – dodał.

Odnosząc się do niedawnych zeznań Michała Tuska przed komisją śledczą, gdzie syn byłego premiera minął się z prawdą, mówiąc, że nie autoryzował wywiadu w tygodniku „Wprost” z 2012 roku, stwierdził, że prawo dotyczy każdego. – Artykuł 233. Kodeksu Karnego stanowi, że świadek, który składa zeznania i mówi nieprawdę, podlega karze – powiedział.

Marcin Warchoł odniósł się też do decyzji warszawskiego sądu rejonowego sprzed kilku dni, który odroczył bezterminowo proces wytoczony Trybunałowi Konstytucyjnemu, ponieważ jego zdaniem obecne władze TK mogły zostać wybrane niezgodnie z prawem.

– Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy sędzia stawia się ponad prawem. Przepisy wprost stanowią, że sąd powszechny nie może kontrolować aktu powołania prezesa TK, a do tego tutaj doszło, czyli przepisy prawa, które sędzia powinien stosować zgodnie z regułami, wykorzystuje on do swoich politycznych celów – podkreślił.

Za:„Bez retuszu” TVP Info

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here