Muzyka Polskiej Polonii - PrawicowyInternet.pl
piątek, 10 lipca, 2020

Muzyka Polskiej Polonii

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Muzyka polskiej Polonii (głównie tej amerykańskiej i brytyjskiej ale również i Polaków zamieszkujących wszystkie zakątki świata). Znajdziecie tutaj Państwo utwory, tworzone przez Polaków za granicą, muzyka przeznaczona dla emigrantów teśkniących za Polską. Czekających na powrót do kraju, czekających aż wreszcie u nas będzie normalnie, u nas będzie można godnie, uczciwe pracować.
W większości piosenek polskiej Polonii da się wyczuć pragnienie powrotu, tęsknotę za rodziną, za ojczystą ziemią…
Gatunkowo podzieliłem polonijną muzykę na dwie części, w pierwszej będą to piosenki polskich kapel, polski folkror, piosenki typu “Niechaj Narodowie“, “Batory Statku jedyny“, “Tam gdzie są łąki zielone“, “Kwiaty nad Wisłą” czy “Chicago się bawi“. Kapele takie jak “Polskie Orły” czy “Biało Czerwoni” stały się rozpoznawalne w całych Stanach Zjednoczonych:

YouTube responded with an error: The request cannot be completed because you have exceeded your <a href="/youtube/v3/getting-started#quota">quota</a>.

Polonią nazywamy Polaków mieszkających poza historycznymi granicami Polski. Według danych szacunkowych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Największe skupiska Polonii to (dane w przybliżeniu):
Stany Zjednoczone – 10 000 000, Niemcy – 2 000 000, Brazylia – 2 000 000, Francja – 1 000 000, Kanada – 900 000, Wielka Brytania – 800 000, Argentyna – 450 000, Białoruś – 400 000. Największe skupiska Polaków znajdują się w miastach: Chicago, Londyn, Berlin, Detroit, Kurytyba, Hamburg, Paryż, Grodno, Toronto, Wilno, Lwów, Buenos Aires, Sydney. Warto również wspomnieć o tym, że w Izraelu ok 300 tysięcy osób wciąż potrafi mówić w języku polskim, bardzo często są to potomkowie naszych rodaków, którzy żyli i budowali II RP. Jako ciekawostkę warto przejrzeć listę sławnych osób w USA pochodzenia polskiego: Polskie Sławy.
Sam termin “Polonia” powstał i przyjął się za sprawą pieśni “Marsz Polonii” śpiewany podczas patriotycznych uroczystości za granicą oraz polonijnych w kraju:


Kilka różnych wykonań tej pieśni:

londynski

2 maja Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto ustanowione zostało w 2002 roku w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

Głos młodego pokolenia wyrażamy jest głównie za pośrednictwem raperów takich jak Funky Polak czy WariaT, osób które wyjechały z Polski za chlebem, za lepszą przyszłością w wyniku szerszego otwarcia granic. (Uwaga, cała fala wulgaryzmów).


YouTube responded with an error: The request cannot be completed because you have exceeded your <a href="/youtube/v3/getting-started#quota">quota</a>.

Zapraszam jednocześnie do posłuchania piosenek polskiej emigracji powojennej w Wielkiej Brytanii:
Piosenki Polskiej Emigracji Powojennej/ Osoby, które postanowiły nie wracać do powojennej Polski z wielu powodów; mogły być prześladowane za swoje poglądy i pochodzenie, ich rodzinne miasta Lwów, Wilno, Grodno zostały przyłączone do Związku Radzieckiego, nie potrafiłyby się odnaleźć w Polsce opanowanej przez czerwoną zarazę zostały w Wielkiej Brytanii i stworzyły prężnie działającą polską społeczność, która stworzyła bogatą ofertę kulturalną dla Polaków. Stanowili również niezależny głos dla mieszkańców PRL za pomocą Radia Wolna Europa.

Rodło
Rodlo – Janina Kłopocka
logotyp Związku Polaków w Niemczech

Kilka stron internetowych wartych polecenia:
1. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” – organizacja pozarządowa, której celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą.
2. Czas na Polskę – program skupiający wolontariuszy uczących języka polskiej.
3. Multimedialna Lekcja Historii – przedstawienie tematów historycznych w oparciu o relacje świadków wydarzeń z regionu, z którego pochodzą uczniowie szkół polonijnych.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,870FaniLubię
18,077ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy