w

Muzyka Polonii

Muzyka Polonii (głównie tej amerykańskiej i brytyjskiej ale również i Polaków zamieszkujących wszystkie zakątki świata). Znajdziecie tutaj Państwo utwory, tworzone przez Polaków za granicą, muzyka przeznaczona dla emigrantów teśkniących za Polską. Czekających na powrót do kraju, czekających aż wreszcie u nas będzie normalnie, u nas będzie można godnie, uczciwe pracować.
W większości piosenek polskiej Polonii da się wyczuć pragnienie powrotu, tęsknotę za rodziną, za ojczystą ziemią…
Gatunkowo podzieliłem polonijną muzykę na dwie części, w pierwszej będą to piosenki polskich kapel, polski folkror, piosenki typu “Niechaj Narodowie“, “Batory Statku jedyny“, “Tam gdzie są łąki zielone“, “Kwiaty nad Wisłą” czy “Chicago się bawi“. Kapele takie jak “Polskie Orły” czy “Biało Czerwoni” stały się rozpoznawalne w całych Stanach Zjednoczonych:

Polonią nazywamy Polaków mieszkających poza historycznymi granicami Polski. Według danych szacunkowych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Największe skupiska Polonii to (dane w przybliżeniu):
Stany Zjednoczone – 10 000 000, Niemcy – 2 000 000, Brazylia – 2 000 000, Francja – 1 000 000, Kanada – 900 000, Wielka Brytania – 800 000, Argentyna – 450 000, Białoruś – 400 000. Największe skupiska Polaków znajdują się w miastach: Chicago, Londyn, Berlin, Detroit, Kurytyba, Hamburg, Paryż, Grodno, Toronto, Wilno, Lwów, Buenos Aires, Sydney. Warto również wspomnieć o tym, że w Izraelu ok 300 tysięcy osób wciąż potrafi mówić w języku polskim, bardzo często są to potomkowie naszych rodaków, którzy żyli i budowali II RP. Jako ciekawostkę warto przejrzeć listę sławnych osób w USA pochodzenia polskiego: Polskie Sławy.
Sam termin “Polonia” powstał i przyjął się za sprawą pieśni “Marsz Polonii” śpiewany podczas patriotycznych uroczystości za granicą oraz polonijnych w kraju:


Kilka różnych wykonań tej pieśni:

londynski

2 maja Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto ustanowione zostało w 2002 roku w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

Głos młodego pokolenia wyrażamy jest głównie za pośrednictwem raperów takich jak Funky Polak czy WariaT, osób które wyjechały z Polski za chlebem, za lepszą przyszłością w wyniku szerszego otwarcia granic. (Uwaga, cała fala wulgaryzmów).

Zapraszam jednocześnie do posłuchania piosenek polskiej emigracji powojennej w Wielkiej Brytanii:
Piosenki Polskiej Emigracji Powojennej/ Osoby, które postanowiły nie wracać do powojennej Polski z wielu powodów; mogły być prześladowane za swoje poglądy i pochodzenie, ich rodzinne miasta Lwów, Wilno, Grodno zostały przyłączone do Związku Radzieckiego, nie potrafiłyby się odnaleźć w Polsce opanowanej przez czerwoną zarazę zostały w Wielkiej Brytanii i stworzyły prężnie działającą polską społeczność, która stworzyła bogatą ofertę kulturalną dla Polaków. Stanowili również niezależny głos dla mieszkańców PRL za pomocą Radia Wolna Europa.

Rodło
Rodlo – Janina Kłopocka
logotyp Związku Polaków w Niemczech

Kilka stron internetowych wartych polecenia:
1. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” – organizacja pozarządowa, której celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą.
2. Czas na Polskę – program skupiający wolontariuszy uczących języka polskiej.
3. Multimedialna Lekcja Historii – przedstawienie tematów historycznych w oparciu o relacje świadków wydarzeń z regionu, z którego pochodzą uczniowie szkół polonijnych.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. I have checked your page and i’ve found some duplicate content, that’s why you don’t rank
    high in google’s search results, but there
    is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for; Boorfe’s tips unlimited content

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Piesni Na Swieto Niepodlegosci

Pieśni na Święto Niepodleglości – 11 listopada

Składanka o zabarwieniu patriotycznym