Niemcy znowu prowokują. Nazwali Górny Śląsk jednym z największych separatystycznych ognisk w Europie!

3
6351

Ruch Autonomii Śląska doniósł wczoraj z dumą, iż niemiecki dziennik “Die Welt” uznał Górny Śląsk za jedno z potencjalnych separatystycznych ognisk w Europie. Niemal natychmiast zapaliła mi się czerwona lampka. Dlaczego jedna z najbardziej opiniotwórczych gazet w Niemczech akurat teraz wspomina o separatyzmie Górnego Śląska? Czy nie jest tak, że ewentualne osłabienie związków tego regionu z Polską byłoby na rękę, no właśnie, Niemcom? Czy niebawem możemy się spodziewać znacznie większej ilości tekstów w podobnym duchu?

Fakty są następujące – według spisu powszechnego z 2002 roku w Polsce żyło 152 tys. Niemców. Zdecydowana większość z nich zamieszkuje tereny województwa opolskiego (106 tys.) oraz śląskiego (32 tys.). Szacuje się, że w przypadku województwa opolskiego populacja Niemców stanowi aż 10 proc. całej populacji tego regionu. Co istotne – oba te województwa są w zasięgu działania Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) – organizacji, której celem jest utworzenie autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska.

UWAGA! Ruch Autonomii Śląska z zagranicznym wsparciem finansowym. Antypolska działalność finansowana przez Niemców?

Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości to, że w przypadku istnienia autonomicznego Śląska, mniejszość niemiecka na tych terenach miałaby znacznie lepszy status polityczny niż ma to miejsce obecnie. Stąd prosty wniosek, że w interesie Niemiec leży realizacja postulatów RAŚ i stworzenie na terytorium województwa opolskiego i śląskiego autonomicznego regionu.

Oczywiście, ktokolwiek by nie rządził w Berlinie nie powie tego wprost. Żaden niemiecki polityk nie będzie oficjalnie popierał dążeń RAŚ. Ale teksty w opiniotwórczych gazetach na temat separatyzmu śląskiego i porównywanie Śląska do hiszpańskiej Katalonii, są jak najbardziej dopuszczalne. Tego rodzaju “miękka propaganda” może być elementem politycznej gry, której celem jest stworzenie wrażenia, jakoby RAŚ był w Polsce dużą siłą, z którą trzeba się liczyć (mimo, iż obecnie ma on zaledwie 7 tys. członków).

Czy PO i Ruch Autonomii Śląska chcą oderwać Śląsk od Polski?

Niewykluczone, że w najbliższym czasie możemy być świadkami prawdziwego “wysypu” tekstów i artykułów na temat śląskiego separatyzmu, siły RAŚ i dążeń do uzyskania przez Śląsk autonomii. Dobrze by było być do tego odpowiednio przygotowanym. Mieć gotowe nie tylko argumenty przeczące tezom zawartym w niemieckojęzycznej prasie, ale również odpowiednio skrojoną “kontrpropagandę” mówiącą np. o dążeniach separatystycznych Szlezwik-Holsztynu.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

3 KOMENTARZE

  1. Sciąganych ze wschodu repatriantów osiedlać właśnie w tych dwóch województwach. Także oferować Polakom z innych regionów kraju tańsze mieszkania i pracę, o ile się tam przeprowadzą. W ten sposób liczba “Niemców” w tych województwach spadnie szybko do 3-4%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here