Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie! Lewica na całym świecie podnosi lament! - PrawicowyInternet.pl
środa, 3 czerwca, 2020

Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie! Lewica na całym świecie podnosi lament!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Ważą się losy CEU (Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego) w Budapeszcie, założonego przez finansistę George Sorosa. Zdaniem jej rektora prof. Michaela Ignatieffa walka o przetrwanie uczelni jest „częścią wielkiej bitwy o przyszłość liberalnej demokracji w Europie Wschodniej”. Uniwersytet jest kuźnią lewicowych elit. Premier Victor Orban przekonuje, że uczelnia „oszukuje” i ma uprzywilejowaną pozycję w stosunku do uniwersytetów węgierskich.

W niedzielę – jak podaje Bloomberg News – na ulice Budapesztu wyszło około tysiąca demonstrantów, by „walczyć o wolność akademicką” w odpowiedzi na projekt ustawy zaproponowany w ub. tygodniu przez rząd. Jeśli zostanie ona przyjęta, przestanie istnieć – jak podaje agencja Bloomberg – „uczelnia Sorosa założona po upadku żelaznej kurtyny, by szkolić nowe pokolenie przywódców w celu budowania demokracji w Europie Wschodniej po dziesięcioleciach komunizmu”.

W ubiegłym tygodniu ekipa Orbana przedstawiła – „ze względu na bezpieczeństwo narodowe” – projekt ustawy, zaostrzający przepisy dotyczące funkcjonowania zagranicznych uczelni.

– Reżim powoli, ale systematycznie wzmacnia swoją władzę nad społeczeństwem węgierskim i postrzega nas jako przeszkodę – żalił się prof. Michael Ignatieff, 69-letni były szef Liberalnej Partii Kanady, który obecnie jest rektorem uczelni w Budapeszcie. – Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej państwo członkowskie wszczęło działania mające na celu zamknięcie wolnej placówki oświatowej i dlatego podejmujemy walkę, którą musimy wygrać – ogłosił.

W sprawę już zaangażował się Departament Stanu USA. W piątek Departament wezwał rząd Węgier do „uniknięcia wszelkich działań ustawodawczych, które mogłyby zaszkodzić aktywności lub niezależności CEU”. Siedemnastu laureatów Nagrody Nobla wsparło petycję e-mailową osób solidaryzujących się z uniwersytetem.

„Niezwykle delikatna sprawa dla UE”

Debata nad kontrowersyjnym projektem ma się odbyć w środę. Rektor uczelni podkreśla, że jest to niezwykle delikatna kwestia dla UE, która stara się wykuwać swoją przyszłość, negocjując Brexit i przygotowując się do wyborów w tym roku w Niemczech i Francji, gdzie „populiści chcą przejąć władzę dotychczas sprawowaną przez główne partie”.

Ignatieff przypomniał, że za Węgrami podąża Polska. – Zachowanie wolnych instytucji w te części świata staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – stwierdził profesor. Wyjaśnił, że uczelnia w Budapeszcie jest jednym z nielicznych uniwersytetów, w których Amerykanie, Rosjanie i Ukraińcy mogą razem uczyć się na jednym kierunku.

Ignatieff, który ożenił się z Węgierką i zrezygnował ze stanowiska na Harvardzie, by objąć kierownictwo CEU w zeszłym roku, przypomniał że jeszcze do niedawna mówił krytykom, iż Węgry „nadal są wolnym społeczeństwem”. Teraz zdanie radykalnie zmienił.

CEU – bastion liberalnego myślenia – otworzył w zeszłym roku nowoczesny budynek w zabytkowym centrum Budapesztu. Uczelnia cieszy się zainteresowaniem studentów węgierskich, jak i zagranicznych, ponieważ wydaje dwa dyplomy: węgierski i amerykański. To tutaj na studiach podyplomowych wielu przyszłych polityków zdobywa ostatnie „szlify” zgodnie z ideami „społeczeństwa otwartego”.

Ignatieff wezwał rząd węgierski do wycofania ustawy. Zażądał też nowej umowy, regulującej funkcjonowanie CEU, w której znajdzie się zapis, iż w razie konfliktu prawnego z rządem, sprawa będzie mogła być rozpatrywana przez sąd spoza Węgier.

W obronie uczelni interweniowały liberalne media: agencja Reutera, BBC, „The Guardian”, „The Washington Post” „New York Times”, agencja Bloomberg, magazyn „Foreign Policy”, „Deutsche Welle”, portale Politico.eu i EurActiv.com.

Ambasadorzy z różnych krajów i lewicowi politycy wezwali rząd węgierski do wycofania proponowanych zmian. Do Budapesztu płyną listy, e-maile protestacyjne.

Według rankingu QS opublikowanego w 2017 r., ze względu na kierunki oferowane studentom, CEU znajduje się w pierwszej „pięćdziesiątce” na świecie (politologia i stosunki międzynarodowe), mieści się pierwszej „setce” uczelni, jeśli chodzi o kierunki: polityka społeczna i administracja, socjologia, filozofia. Mieści się w gronie pierwszych 150 uczelni, jeśli chodzi o historię i w gronie 200 najlepszych uczelni, jeśli chodzi o ekonomię i prawo.

Prezydent Węgier Viktor Orban powiedział w piątek w wywiadzie dla radia publicznego, że przyszłość „uniwersytetu Sorosa” zależy od amerykańsko-węgierskich rozmów międzyrządowych.

– Niedawne dochodzenie ministerstwa oświaty ujawniło, że działalność kilku zagranicznych uczelni wyższych, w tym uniwersytetu George Sorosa narusza przepisy – stwierdził Orban, odnosząc się do zawirowań wokół Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. – Nawet jeśli ktoś jest miliarderem, nie może być ponad prawem na Węgrzech. Oszustwo jest oszustwem, bez względu na to, kto je popełnia – dodał.

Węgierski przywódca stwierdził, że CEU cieszy się „niesprawiedliwą przewagą nad węgierskimi uczelniami wyższymi, ponieważ może przyznać zarówno stopień węgierski, jak i amerykański pomimo, że nie działa za granicą, co jest sprzeczne z węgierskimi przepisami”.

W odpowiedzi na pytanie, czy w przyszłości CEU będzie mogła działać na Węgrzech, Orban powiedział, że to zależy od tego, jak potoczą się rozmowy USA-Węgry i ewentualnego porozumienia. – Zgodnie z projektem ustawy konieczne byłoby porozumienie międzyrządowe, aby jakakolwiek zagraniczna uczelnia mogła działać na Węgrzech – wyjaśnił.

Zapytany, czy negocjacje odbędą się również z CEU, stwierdził, że uczelnia musi działać zgodne z prawem. – Nie będziemy rozmawiać z nimi, bo nie są rządem Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli takim chcą być – dodał.

– Węgierskie uczelnie mają dobry powód do narzekań, ponieważ CEU zachowuje nieuczciwą przewagę ze względu na niejasną sytuację prawną – dodał Orban. – Węgierski uniwersytet może wydawać tylko jeden dyplom – węgierski, a na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim wydaje się dwa dyplomy: węgierski i amerykański. Jest to niesprawiedliwe wobec węgierskich uczelni – tłumaczył Orban.

CEU wydało oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby dopuszczało się niezgodnych z prawem działań. Władze uczelni stwierdziły, że „w przeciwieństwie do wypowiedzi premiera” na Węgrzech obecnie nie obowiązuje prawo wymagające, by uniwersytety działały także w swoich krajach pochodzenia, aby móc wydawać dyplomy na Węgrzech. Uniwersytet posiada akredytację w zakresie przyznania zarówno stopni węgierskich, jak i amerykańskich, i „uczelnia od 25 lat uczestniczy w węgierskim sektorze szkolnictwa wyższego, przestrzegając wszystkich jego zasad” – zapewniono.

Mark C. Toner, rzecznik Departamentu Stanu USA wydał następujące oświadczenie: „Stany Zjednoczone są zaniepokojone ustawodawstwem zaproponowanym przez rząd Węgier w dniu 28 marca, który nakłada nowe, ukierunkowane i uciążliwe wymogi regulacyjne dotyczące zagranicznych uczelni. Przyjęte zmiany mogłyby negatywnie wpłynąć, a nawet doprowadzić do zamknięcia Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. CEU jest pierwszą uczelnią akademicką akredytowaną w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech, zatrudniającą personel i studentów z ponad 100 krajów. Uczelnia ma wpływ i dominuje w regionie dzięki doskonałości akademickiej i bardzo przyczynia się do kształtowania niezależnego, krytycznego myślenia. Zachęcamy rząd Węgier do unikania wszelkich działań ustawodawczych, które mogłyby zaszkodzić aktywności lub niezależności CEU”.

Źródło: Bloomberg.com, hungarytoday.hu, hungarianspectrum.org

Agnieszka Stelmach, pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,155FaniLubię
17,874ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy