w

Pieśni 2 Korpusu Polskiego

Piosenki-II-Korpusu

2 Korpus Polski (2 KP) był to wyższy związek taktyczny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w latach 1943-1947. Przedstawiam tutaj pieśni i piosenki śpiewane przez żołnierzy i artystów cywilnych w trakcie walk II Korpusu.
2 Korpus Polski w grudniu 1943 zostaje przetransportowany do Włoch. Będąc w składzie brytyjskiej 8 Armii, uczestniczył w kampanii włoskiej. W maju 1944 zdobywał Linię Gustawa zdobywając Monte Cassino, następnie na Linii Hitlera (Piedimonte). W lipcu 1944 na wybrzeżu Morza Adriatyckiego wyzwolił Ankonę, sierpień-wrzesień przełamał linię Gotów, w październiku walczył w Apeninach. W kwietniu 1945 brał udział w bitwie o Bolonię. Po wojnie pozostał we Włoszech w składzie wojsk okupacyjnych. W 1946 przetransportowany został do Wielkiej Brytanii. Większość żołnierzy pozostała na emigracji i wstąpiła do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. W 1947 korpus rozwiązano.

Piosenki-II-Korpusu
Piosenki-II-Korpusu

Przejdź do działów:
Generał Władysław Anders
Renata Bogdańska
Piosenki Polskiej Emigracji

Najważniejszym i najbardziej znanym utworem II Korpusu Polskiego są oczywiście “Czerwone Maki nad Monte Cassino”, pieśń przy której moim zdaniem należy stać na baczność tak samo jak przy hymnie i Rocie.

Przy II Korpusie działało bardzo wielu artystów, między innymi Renata Bogdańska (później żona gen. Andersa – Irena Anders), Zofia Terne czy Adam Aston. Stworzyli oni wspaniałą bazę pieśni i piosenek o żołnierskich trudach, o przelewaniu krwi za wolną ojczyznę, której większość żołnierzy II Korpusu niestety nie doczekała… Kilka z nich udało mi się znaleźć w starych audycjach Radia Wolna Europa i wrzucić na YouTube, mam nadzieję, że trafią się jeszcze osoby, które pamiętają tamte czasy a jeśli nie one to ich dzieci, które z chęcią przypomną sobie piosenki ich rodziców… miłego słuchania!

 

W czasach nam współczesnych powstało również kilka piosenek Monte Cassino:

“Monte Cassino” słowa i muzyka Lech Makowiecki

FORTECA – Monte Cassino

Monte Cassino – Leszek Czajkowski

Marika & Maleo Reggae Rockers ft. Buslav – Piosenka o Wojtku:

 

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Wywiad: Major Romuald Kowalski – Żołnierz Armii Andersa

Polsko, uwierz w swoją wielkość

Polsko, uwierz w swoją wielkość