Lwów – polskie miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
Lwów jest położony na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, węzłem lotniczym, kolejowym i drogowym. We wrześniu 2012 liczył 757 600 mieszkańców.
W listopadzie 1918 przedmiot zbrojnego sporu terytorialnego odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, proklamowanej przez ukraińskich polityków Galicji Wschodniej. Od 23 grudnia 1920 do 16 sierpnia 1945 roku stolica województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej, największe miasto Małopolski Wschodniej. Jedno z sześciu największych miast II Rzeczypospolitej, obok Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wilna i Poznania.
W okresie II wojny światowej pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej znalazł się w granicach USRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy.
Najpiękniejsze lwowskie piosenki, którymi niegdyś rozbrzmiewały ulice POLSKIEGO LWOWA. Zapraszam do odsłuchania wybranych przeze mnie piosenek, które umieściłem na youtube:
Zapraszam do odsłuchania piosenek z mojej playlisty:
Niestety musiałem zdecydowanie zmienić listę piosenek dostępnych na playliście, usunąłem piosenki, które wrzuciłem na YouTube i obecnie zamieściłem jedynie takie, które wrzuciły inne osoby.
Teksty Piosenek Lwowskich
- Dziś panna Andzia ma wychodne
- Moja gitara
- Serce Batiara
- Ballada o pannie Franciszce
- Ta co pan buja
- Bal u Weteranów
- W dzień deszczowy i ponury
- Lwów jest jeden na świecie
- W stryjskim parku
- Marsz lwowskich dzieci
- Piosenka Marusi
- Piosenka o Lwowie
- Piosenka o cmentarzu Łyczakowskim
- Kołysanka Tońka
- My dwaj oba cwaj
- W stryjskim parku
Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne: