w

Piosenki Lwowskie

Piosenki Lwowskie

Lwów – polskie miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
Lwów jest położony na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, węzłem lotniczym, kolejowym i drogowym. We wrześniu 2012 liczył 757 600 mieszkańców.

W listopadzie 1918 przedmiot zbrojnego sporu terytorialnego odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, proklamowanej przez ukraińskich polityków Galicji Wschodniej. Od 23 grudnia 1920 do 16 sierpnia 1945 roku stolica województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej, największe miasto Małopolski Wschodniej. Jedno z sześciu największych miast II Rzeczypospolitej, obok Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wilna i Poznania.
W okresie II wojny światowej pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej znalazł się w granicach USRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy.

Teatr we Lwowie
Teatr we Lwowie

Najpiękniejsze lwowskie piosenki, którymi niegdyś rozbrzmiewały ulice POLSKIEGO LWOWA. Zapraszam do odsłuchania wybranych przeze mnie piosenek, które umieściłem na youtube:

Zapraszam do odsłuchania piosenek z mojej playlisty:

Niestety musiałem zdecydowanie zmienić listę piosenek dostępnych na playliście, usunąłem piosenki, które wrzuciłem na YouTube i obecnie zamieściłem jedynie takie, które wrzuciły inne osoby.

Polski Lwów
Polski Lwów, za: grafikapatriotyczna.pl
Piosenki Lwowskie
Piosenki Lwowskie

Teksty Piosenek Lwowskich


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:

Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Piosenki-o-Polsce

Piosenki o Polsce

Piosenki Wileńskie