w , ,

Plucie na pomordowanych Polaków. Politechnika Lwowska będzie nosiła imię Stepana Bandery?

Utrwalenie w narodzie ukraińskim ideałów ofiarnej walki o wolność jest potrzebne w chwili walki z rosyjską agresją. Dlatego też „patronem” Politechniki Lwowskiej powinien zostać Stepan Bandera – twierdzą inicjatorzy akcji. W ich gronie są wykładowcy z wydziału historii, muzealnictwa oraz dziedzictwa kulturowego.

Stepan Bandera, jeden z głównych ideologów ukraińskiego nacjonalizmu, kierował OUN. Organizacja stanowiła polityczne zaplecze Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za rzeź Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dzisiaj Bandera stawiany jest na Ukrainie za wzór. Lansowanie takiego wątpliwego, ale i antypolskiego bohatera przez władze w Kijowie nie przeszkadza Warszawie w układaniu doskonałych stosunków między oboma narodami.

https://www.youtube.com/watch?v=HI0CeNTXTio

Jedną z emanacji swoistego kultu nacjonalisty Bandery jest pomysł nadania mu patronatu nad Politechniką Lwowską. Inicjatorami akcji jest grupa wykładowców uczelni. Ich zdaniem banderowski „ideał” jest potrzebny Ukrainie w czasie walk na wschodzie kraju.

Jednym ze zwolenników nadania patronatu Banderze jest wykładowca wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Wjaczesław Hnatuk. Pisze on między innymi, że zaszczytem jest chodzenie po tych samych korytarzach, którymi chodził „prowidnyk ukraińskiego narodu”. Prowidnyk to tytuł przewodniczącego zarządu głównego OUN.

ZOBACZ: UWAGA! POLAK trafił przed POLSKI SĄD za antybanderyzm! Reduta Dobrego Imienia wystąpiła w jego obronie.

Na wydziale nie panuje jednak jednomyślność. Autor tekstu lansującego Banderę zauważa, że realizacja idei mogłaby spotkać się ze złym przyjęciem w Polsce. Sceptycyzm wobec lidera OUN nazwany został nawet szantażem Jarosława Kaczyńskiego i szefa polskiego MSZ, który stwierdził, że Ukraina z Banderą do UE nie wejdzie. Hnatuk zarzucił nam przy tym podwójne standardy, gdyż w Polsce czci się Piłsudskiego, Dmowskiego i AK. Zdaniem wykładowcy są oni winni… śmierci tysięcy Ukraińców.

Autor Banderę nazwał kierownikiem narodowo-wyzwoleńczej walki na terenach „okupowanych” przez Polskę i porównał go do walczących o sprawę Polską. Nie zauważa jednak, że działania Polaków nie doprowadziły do ludobójstwa.

Źródło: dorzeczy.pl, pch24.pl

Przypomnę, że Politechnika Lwowska była państwową szkołą wyższą założona w 1843, a otwarta w 1844. Była to najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

To było do przewidzenia! Czarny Protest w roku 2016 sfinansowały organizacje Sorosa!

Ruszała policyjna mapa zagrożeń przestępstwami seksualnymi! Zobacz jakie przestępstwa popełniane są w Twoim otoczeniu!