w ,

Polacy narodem eurosceptyków? Jeszcze nie, ale liczba zwolenników wyjścia Polski z UE rośnie!

Przez lata Polacy byli jednym z najbardziej euroentuzjastycznych narodów w całej wspólnocie. Najnowszy sondaż przeprowadzony dla wp.pl wskazuje na wyraźną zmianę w tej materii. Wciąż jednak zwolennicy Unii Europejskiej przeważają liczebnie nad jej przeciwnikami.

36 proc. ankietowanych uważa, że nad Wisłą należy przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa Polski w UE. Przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych, zaś 30 proc. nie ma zdania. Stosunek do referendum jest odmienny u wyborców różnych partii politycznych (plebiscyt popierają najmocniej wyborcy Nowoczesnej i Kukiz’15).

Gdyby głosowanie odbyło się w II połowie listopada, to za pozostaniem w Unii Europejskiej opowiedziałoby się 54 proc. uczestników plebiscytu. To aż o 7 proc. mniej niż w czerwcu.

Wystąpienia Polski z UE chce 27 proc. Polaków (wzrost o 7 proc.). 19 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Wśród wyborców PiS 49 proc. chciałoby pozostania Polski w UE (spadek o 10 proc.). Wyjścia ze wspólnoty chce 36 proc. sympatyków partii rządzącej (wzrost o 11 proc). Za pozostaniem w UE opowiada się z kolei aż 97 proc. wyborców PO (tylko 2 proc. chciałoby opuszczenia wspólnoty).

Badanie na próbie 1060 osób dla wp.pl na panelu Ariadna przeprowadzono w dniach 17-20 listopada.

Źródło: wp.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Unia Europejska będzie przeznaczać NASZE pieniądze na armie krajów afrykańskich!

Baltic Pipe: W miejscu, gdzie powstać ma polsko-duński gazociąg ekolodzy odnajdą siedliska morświnów