w ,

Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2? W czasie rządów PO/PSL to było nie do pomyślenia!

Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich – poinformował duński dziennik Politiken.

Rozwiązanie jest dla Polski dobre, ponieważ będziemy mieli wpływ na negocjacje w sprawie gazociągu. Pojawiła się również druga koncepcja negocjacji, która jest mniej pozytywna dla Polski. Zgodnie z nią w negocjacjach uczestniczyłyby Niemcy i Rosja.

Budowę gazociągu Nord Stream 2 ma według nieoficjalnych doniesień medialnych popierać przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. – W otoczeniu medialnym funkcjonuje nieoficjalna informacja EurActiv.com na temat rzekomego poparcia Jeana Claude’a Junckera dla kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Jego szarą eminencją jest Martin Selmayr, port parolle Berlina w Komisji. Nie wiadomo czy wpływał na Junckera i czy w razie odpowiedzi pozytywnej byłaby to realizacja deklaracji wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela z wizyty u prezydenta Rosji Władimira Putina z października 2015 roku. Wicekanclerz zapewnił wtedy Putina, że „nie pozwoli, aby Komisja Europejska mieszała się” w projekt Nord Stream 2 – pisze Wojciech Jakóbik na portalu BiznesAlert.pl.

 Autor podkreśla, że Polska powinna wesprzeć propozycję KE i pokierować negocjacjami, w taki sposób, aby były one zgodne z naszym interesem. – Rozmowy na temat warunków budowy Nord Stream 2 mogą przesunąć termin realizacji projektu z końca 2019 roku w przyszłość. Dla Polaków to szczególnie ważne w kontekście kończenia się kontraktu PGNiG-Gazprom. Negocjacje na temat nowej umowy ruszą właśnie w 2019 roku, zaś do 2022 roku ma powstać Korytarz Norweski, czyli dopełnienie terminalu LNG w Świnoujściu, które sprowadzi do regionu alternatywę dla gazu rosyjskiego. Alternatywą jest sprowadzenie do Zatoki Gdańskiej pływającego gazoportu (FSRU) – podsumowuje redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Informacja prasowa za: stefczyk.info, źródło: BiznesAlert.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Niesiołowski wyśmiany przez Marszałka Terleckiego 😂😂😂

Małe firmy staną na nogi. Te najmniej zarabiające zapłacą niższe podatki